Megtorpant az informatikai ágazat, csökkent a dolgozók száma

A bevételek azért szépen nőttek, 5 százalékkal kevesebb informatikus 12,16 százalékkal többet termelt.

Hosszú évek óta tartó folyamat ért véget tavaly, csökkent ugyanis az informatikában dolgozók száma, írja az economica.net. Az ágazati munkáltatói érdekvédelmi szervezet (ANIS) tanulmányi szerint a munkaszerződéssel dolgozók száma 251 ezer volt 2023-ban, 5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor az egyéni vállalkozók (PFA) száma emelkedett, 12 678 szakember dolgozott ilyen formában az ágazatban.Fotó: Agerpres

Az ANIS a dolgozók számának a csökkenését annak tudja be, hogy a kormány megszüntette az informatikusok adómentességét. Ezzel szemben a valóság az, hogy az informatikai cégek világszerte sok alkalmazottól váltak meg az utóbbi időszakban, olyan országokban is, ahol az informatikusok korábban nem voltak felmentve a személyi jövedelemadó fizetése alól.

Az ágazat a méltánytalan adómentesség megszüntetése ellenére sem került lejtőre, sőt, az árbevétele ugyanis, a telekommunikációval együtt, rekordszintű volt, 22 milliárd euró. Ebből az összegből 6,5 milliárdot a telekommunikációs vállalatok termeltek meg.

2022-höz képest az informatikai cégek bevételei 12,16 százalékkal emelkedtek, 2018-hoz képest pedig 143 százalékkal. Ez azt jelenti, hogy öt év alatt az informatikai alágazat bevételei közel két és felszeresére nőttek.

A telekommunikáció terén lényegesen kisebb volt a növekedés, éves szinten 5, ötéves távlatban pedig 18 százalék.

„Ez az ipar egy húzóágazat, mely az elmúlt 10 évben nagyban hozzájárult Románia látványos gazdasági növekedéséhez, s reméljük, hogy ez a továbbiakban is így lesz” – nyilatkozta Edward Crețulescu, az ANIS elnöke.

Kapcsolódók

Kimaradt?