Csökkent az informatmatikusok iránti kereslet, nehezebben tudnak elhelyezkedni

Két év alatt drasztikusan visszaesett a betöltésre váró állások száma az ágazatban.

Elmúltak az aranyidők az informatikusok számára, amikor a munkáltatók valósággal vadásztak a számítástechnikai szakemberekre, s bármennyit hajlandóak voltak fizetni. Az elmúlt időszakban folyamatosan nőtt az idő, mely alatt munkahelyet talál egy állást kereső informatikus, jelenleg már 6 hónap.Fotó: Agerpres

Korábban az informatikusokat gyakran megkörnyékezték fejvadászok és ágazati cégek úgy is, hogy azok nem kerestek aktívan munkát, nem szándékoztak munkahelyet váltani. Időközben ez nagyban változott. “A piac zsugorodása jelentősen megváltoztatta a jelentkezők viselkedését, számottevően megnőtt azon informatikai szakemberek száma, akik aktívan keresnek munkát” – idézi az economedia.ro Ana Vișant, a bestjobs.ro munkaközvetítő portál marketing igazgatóját.

A korábbi években egy állást kereső informatikusnak átlagban 2-3 állásinterjún kellett részt vennie, míg sikerrel járt. Jelenleg az állásinterjúk száma meghaladta a hetet egy átlagos jelentkező esetében, a felkínált bérek pedig alacsonyabbak, mint korábban.  

Az eJobs.ro portálon az év első hét hónapjában 16 ezer informatikai állást hirdettek meg. Ez 30 százalékos visszaesést jelent a tavalyi évhez, s 65 százalékost 2022-höz képest. 2023-ban 21 ezer, két évvel ezelőtt pedig 31 ezer volt a meghirdetett állások száma az ágazatban.

Ezzel párhuzamosan megugrott a munkát kereső számítástechnikai szakemberek aktivitása. A Bestjobs adatai szerint az év első nyolc hónapjában 618 ezer jelentkezést nyújtottak be az ágazati szabad állásokra, 25 százalékkal többet, mint az elmúlt év azonos időszakában. 2022 első nyolc hónapjához képest a növekedés 86 százalékos.

Kapcsolódók

Kimaradt?