Változás az IT-szektorban: az informatikusok iránti kereslet és a bérszínvonal növekedési üteme is csökkenhet

Most még ott tartunk, az informatikai iparág hatalmas munkaerő-állományt képes felszívni, egy kezdő szakember szinte rögtön talál munkát, és jóval többet kereshet, mint bármely más ágazatban egy tíz-tizenöt éves tapasztalattal rendelkező munkavállaló. Azonban már látszanak a jelei annak, hogy átrendeződés várható: az alkalmazottak számának növekedése jelentősen lelassult, az év végére a számuk stagnálhat, vagy akár csökkenhet is, állapította meg a a Babeș–Bolyai Tudományegyetem kutatócsoportja. Ennek következményeként a bérszint növekedése is lassulhat, a különbség az IT-szektor és az országos átlagfizetés között mérséklődhet, mutatott rá megkeresésünkre Rácz Béla Gergely közgazdász, a kutatócsoport tagja.

Jellemzően a romániai felsőoktatási és átképzési rendszer nem tudott annyi informatikai szakembert    tanítani, mint amennyire a piacra szüksége volt. Sok esetben egyetemi tanulmányokra sem volt feltétlenül szükség, elegendő volt, ha a pár hónapos átképzés, azzal is gyakorlatilag rögtön munkába tudott állni a friss végzős, és azonnal megkapta az országos átlagbérnél magasabb fizetést, mutatott rá Rácz Béla Gergely.

Lassul a növekedés üteme

Az ágazatot még a közelmúltban is egy hatalmas munkaerő-túlkereslet jellemezte, emiatt a bérek is megemelkedtek. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar (KGTK) Romanian Economic Monitor (RoEM) kutatócsoportjának elemzéséből kiderül, hogy 2023 decemberében az informatikai iparágban 11 200 lej felett volt az átlag nettó jövedelem, míg az országos nettó átlagbér valamivel az ötezer lej felett volt. Tehát átlagosan kétszer annyit keresett egy informatika terén dolgozó, mint egy bármilyen más iparágban tevékenykedő szakember.

Illusztráció: Pexels

Ezt tekintve érthető, hogy nagyon sok fiatal választotta ezt a pályát, sőt a középkorúak közül is sokan átképezték magukat, és próbáltak ebben az iparágban elhelyezkedni. Annál is inkább, mert rengeteg állásajánlat volt, az ágazat még a közepes vagy gyengébb képességű munkaerőt is felszívta.

Az elemzés továbbá rámutat, hogy 2019 decemberében 96 600 szakember dolgozott ebben a szektorban, ami az előző évekhez képest nagy növekedést jelentett, ez a szám 2023 decemberére 150 ezerre nőtt. Az látszik, hogy 2022 és 2023 között a növekedés üteme lelassult, már nem volt jellemző, hogy egyik évről a másikra robbanásszerűen egyre több embert alkalmaztak az iparágban a hazai munkaerőpiacon, részletezte Rácz Béla Gergely. Meglátásuk szerint, nem kizárt, hogy a lassulás olyan mértékű lesz, hogy 2024 végére már akár le is csökkenhet az informatikusok állománya.

Az elmúlt időszakban már felröppent a hír, hogy a romániai ágazat két fontos játékosa, a kolozsvári piac két nagy szereplője leépítéseket hajtott végre. Ugyanakkor az információk szerint, ha korábban egy IT állásajánlatra tíz-tizenöt jelentkező volt, most már akár száz önéletrajz is befut.

„Mindez azt jelzi, hogy a munkaerő-kereslet ha nem is szűnt meg, de jelentős mértékben csökkent, a szakember- állomány növekedésének üteme lelassult, az sem kizárt, hogy csökkenni fog” – összegezte a kolozsvári közgazdász.

Globális változások a háttérben

A koronavírus- járvány alatt mindenki kénytelen volt bezárkózni, minden otthonról végezhető tevékenység átkerült az online-térbe, és ez hatalmas lehetőséget jelentett azoknak a cégeknek, melyek ilyen típusú szolgáltatásokat kínáltak, hiszen meg kellett teremteni a számítástechnikai feltételeit annak, hogy online térben lehessen dolgozni, idézte fel az egyetemi oktató. Ez meg is történt, az IT-szektor kiszolgálta ezt az igényt, ehhez rengeteg szakembert kellett alkalmazni világszinten és Romániában is.

Fotó: Pexels

Amikor viszont a járvány lecsengett, a projektek száma megcsappant, a felvett emberek egy része „bench”-re, kispadra került, ami azt jelenti, hogy a cég fizeti még ugyan őket, de nem termelnek pénzt a vállalat számára, nincsenek futó projektjeik. Ők különböző feladatokat vállalnak, például az oktatás terén, vagy képzéseken vesznek részt, de pénzt nem hoznak. Ahogy a kispadon ülők száma növekszik, és a projektek száma csökken, a vállalatok egyre nehezebben tudják finanszírozni a fenntartásukat, mutatott rá a szakértő.

A mesterséges intelligencia a legnagyobb vetélytárs

A pandémia utáni visszarendeződést még elbírta volna az iparág, azonban a mesterséges intelligencia (MI) terjedése már alapjaiban rengette meg: az alapvető informatikai feladatokat, melyeket az alacsonyabb képzettségű szakemberek láttak el, már elvégzi az MI, sok alap-programozási feladatot már most ellát, és a jövőben még inkább képes lesz ezeket átvenni, hívta fel a figyelmet Rácz Béla Gergely.   

Fotó: Pixabay

Felidézte, Huang Zsen-hszün, Nvidia számítástechnikai vállalat vezérigazgatója nemrég arra figyelmeztetett, hogy belátható időn belül a programozás, úgy ahogy most ismerjük, meg fog változni, sőt el is tűnhet a mesterséges intelligenciának köszönhetően. A programozás nyelve már a beszélt nyelv, például az angol lesz, ha leírjuk egy érthető angol mondatban, mit szeretnénk, az MI azt átalakítja programkóddá. Ez mindenképpen egy jövőbe tekintő kijelentés, figyelembe véve, hogy a világ harmadik legértékesebb vállalatának vezetője mondta, szögezte le Rácz Béla Gergely.

A kutatócsoport nem számít arra, hogy ezek a változások a közeljövőben bekövetkeznek, és „holnaptól már nem lesz szükség informatikusokra”, annál is inkább, hogy a mesterséges intelligencia algoritmusait is valakik karban kell tartsák, ám az már nagy valószínűséggel elképzelhető, hogy más típusú feladatokkal kevesebb szakértőt kell megbízni.

Az átrendeződéssel szembe kell nézni

Az ágazatban a túlkereslet folyamatosan csökkenni fog, ennek következményeként a bérszínvonal ha nem is csökken, de lassabban fog növekedni, és ha az átlagos bérszínvonalat nem is éri utol, a különbség mérséklődni fog, állapította meg Rácz Béla Gergely.

Illusztráció: Pexels

Hangsúlyozta, a pályaválasztás előtt álló fiatalok még azt látják, hogy az egyetem elvégzése után azonnal munkát találhatnak, és egy kezdő informatikus is jobban keres, mint más szakmában egy tíz-tizenöt régiséggel rendelkező munkavállaló. Ám a paradigmaváltás kapujában vagyunk, a változás nem következik be egyik napról a másikra, de az informatikusok „túlhajhászása” fokozatosan csökkenni fog, ezzel szembe kell nézni, szögezte le Rácz Béla Gergely.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?