Meglepően szárnyal a román gazdaság – szakértőket kérdeztünk a nem várt növekedés okairól

Más uniós országokban az emberek visszafogták a kiadásaikat, Romániában azonban eltérő módon viselkedtek, nagyvonalúan költöttek, ami várakozáson felüli gazdasági növekedést eredményezett – magyarázták a Maszol által kérdezett szakértők.

A legnagyobb arányú, 2,8 százalékos növekedést produkálta az Európai Unióban a román gazdaság az első negyedévben 2020 utolsó negyedévéhez képest. Átlagban a közép-kelet európai országok jobban teljesítettek, mint az eurózóna tagállamai: Bulgáriában 2,5, Magyarországon 1,9, Lengyelországban pedig 0,9 százalékos volt a növekedés.

A legnagyobb arányú, 3,3 százalékos visszaesés Portugáliában következett be, de gyengén teljesített a lett gazdaság is, 2,6 százalékkal esett vissza. A legnagyobb európai gazdaság, a német is gyengén muzsikált, 1,7 százalékkal esett vissza a teljesítménye, az olaszé pedig 0,4 százalékkal.

2020 első negyedévéhez viszonyítva 0,2 százalékkal teljesített gyengébben a gazdaság. Ezek még nem végleges adatok, az országos statisztikai intézetek később pontosítani fogják őket, de nagyságrendi változás nem várható.Az elemzők és a kormány is úgy vélték, hogy az első negyedévben az építőipar lesz a gazdaság húzóágazata | Fotó: Agerpres

A negyedévi adatok mindenkit megleptek, lényegesen felülmúlták a legoptimistább prognózisokat is. A szakértőkre nem csupán a növekedés mértékét tekintve cáfolt rá a valóság, annak motorja is más volt, mint amire számítottak.

Az elemzők és a kormány is úgy vélték, hogy az első negyedévben az építőipar lesz a gazdaság húzóágazata. Ez nem jött be, az ágazati növekedés csak 1,2 százalék volt. „Az építőipar idén nem fog az előzetes várakozásoknak megfelelően teljesíteni, aminek egyik oka, hogy megugrott az építőanyagok világpiaci ára” – nyilatkozta a Maszolnak Králik Lóránd, a Partiumi Keresztény Egyetem adjunktusa.

Csak az időjárás jó legyen

Az igazán nagy, ráadásul pozitív meglepetést a lakossági fogyasztás produkálta, ami 4,1 százalékkal nőtt. Ez kimagaslóan jó eredmény, figyelembe véve, hogy a viszonyítási alap 2020 utolsó negyedéve, amikor az ünnepek felturbózták a kiskereskedelmi forgalmat. „A járvány más uniós tagállamokban is tombolt, ott visszaesett a fogyasztás, nálunk azonban nem. Romániában másként viselkedett a lakosság, az uniós átlagtól eltérő magatartást nem lehetett előre látni” – magyarázta a közgazdasági szakember.

Králik Lóránd szerint idén főleg az ipar, a fogyasztás és a mezőgazdaság fogják éves szinten felfelé húzni a gazdaságot. Utóbbi terén 15 százalékos éves növekedésre számítanak a szakértők, ami reális prognózis, figyelembe véve a tavalyi rendkívüli aszály okozta károkat. Az ipart illetően reménykeltő, hogy az első negyedévben 7 százalékkal nőttek a megrendelések, aminek hosszú távú hatása van.

Rácz Béla Gergely, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem adjunktusa szerint bár 2021 első negyedévében a gazdaság 0,2 százalékkal visszaesett 2020 azonos időszakához képest, ez éves szinten jelentős növekedést jelez, mivel 2020 első negyedéve nagyon jó volt gazdasági szempontból, a rákövetkező három azonban nagyon gyenge, illetve gyenge.

„Romániában nem volt lezárás, enyhébbek voltak a járványügyi korlátozások, mint más országokban, részben emiatt lett a gazdaság teljesítménye a legjobb az unióban” – mondja Rácz Béla Gergely. Véleménye szerint ez magyarázza azt is, hogy az elemzők nagyon mellélőttek az első negyedévi prognózisaikkal, a járvány alakulása, valamint a kormányok válaszintézkedései ugyanis előrejelezhetetlenek, a gazdaság teljesítményét azonban nagyban befolyásolják.

A 9 százalék sem kizárt

A kormány a múlt év végén 4,3 százalékos gazdasági növekedéssel számolt 2021-ben. Időközben az elemzők egyöntetűen felfelé módosították a prognózisaikat: a Nemzetközi Valutaalap 5,8-6 százalékos növekedést vár, Daniel Dăianu, a Költségvetési Tanács elnöke 7, a Goldman Sachs befektetési bank pedig 9 százalékot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Florin Cîțu kormányfő a közelmúltban azt nyilatkozta, meglátása szerint rengeteg fel nem használt erőforrás van, amely inflációs nyomás nélküli gazdasági növekedést tud majd biztosítani a következő időszakban. Az 1918-1920-at követő időszak tanúsága szerint egy ilyen válságos periódus után nagy gazdasági fellendülés következik be, érvelt a miniszterelnök.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?