Meglepő, hogy mely országokból vásároljuk a legtöbb fegyvert
Tavaly az első számú beszállítónk Bulgária volt, 470 millió eurót meghaladó értékkel.
Tavaly 864,604 millió euró értékben exportáltunk fegyvert és lőszert, derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. A legfontosabb exportpiacunk Ukrajna volt, majd Bulgária, Csehország, Szlovákia és Izrael volt a sorrend. A fegyverexport jellegére és mennyiségére vonatkozó adatok bizalmas információk, ezeket az INS nem teszi közzé.
A három legnagyobb fegyverexportőr állami vállalat volt: a Romtehnica, a Romarm és az Uzina de Produse Speciale (UPS) Dragomirești. A Romtehnica a Védelmi Minisztérium nemzetközi fegyverkereskedelemre szakosodott vállalata. A Romarm a gazdasági tárca tulajdonában van, s 15, fegyvert és lőszert gyártó üzemet működtet.
Az UPS tűzérségi lőszert, légibombákat, bányászati és felszíni robbantásokhoz való, valamint katonai és rendőrségi felhasználású robbanóanyagot gyárt.
Az import értéke tavaly kevéssel meghaladta az exportét, 880,029 millió eurót tett ki. A legnagyobb értékben Bulgáriából (470,841 millió euró) vásároltunk fegyvereket, majd Ukrajna, Olaszország, az USA és Szerbia következett. Az uniós importok listáján nevetséges tételek is szerepelnek: Litvániából 1000, Portugáliából pedig 3000 euró értékben szereztünk be fegyvert vagy lőszert.
Az elkövetkező években többen fogunk költeni fegyvervásárlásra. Az Egyesült Államokból F-35-ös harci gépeket és Abrams tankokat fogunk vásárolni 6,5 milliárd, illetve kb. 1 milliárd dollár értékben, Dél-Koreából pedig tűzérségi rendszereket és azokhoz való lőszert mintegy 1 milliárd dollárért.