banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Megduplázza a tarifáit az egyik nagy áramszolgáltató

A PPC Energie ügyfelei 2025 április 1. után 1,3-1,46 lej/kWh áron fizetik majd a villanyáramot.

Jövő év április 1-én megszűnik a hatósági árszabályozás az energiaszolgáltatás területén, a szolgálatók pedig elkezdték kiküldeni az értesítéseket az új árakról. A legnagyobb hazai szolgáltatók közé tartozó PPC Energie és a PPC Energie Muntenie arról tájékoztatta a magánszemély ügyfeleit, hogy áprilistól, a szerződés típusától függően, 1,3 és 1,46 lej/kWh között lesznek az áramszolgáltatási tarifák, adta hírül a Hotnews.Fotó: Agerpres

Azok esetében, akiknek a havi fogyasztása meghaladja a 300 kWh-t a piac liberalizációja nem hoz lényeges változást, ők ugyanis jelenleg is 1,3 lej/kWh-s áron kapják a villanyáramot. Havi 100 és 300 kWh közti fogyasztás esetén a növekedés már számottevő lesz, ebben az intervallumban ugyanis az aktuális ár 0,8 lej/kWh.

A legnagyobb mértékű drágulás azoknál az ügyfeleknél lesz, akik havonta 100 kWh-nál kevesebb elektromos energiát fogyasztanak. Ezeknek a fogyasztóknak március végéig 0,68 lej/kWh-s tarifával számláznak, ami azt jelenti, hogy az ő esetükben az áram hozzávetőleg duplájára drágul.

Ez százalékosan drasztikus drágulás, egy átlagos keresetű fogyasztó esetében azonban nem borítja fel a családi költségvetést. Az aktuális áron 95 kWh 64,6 lejbe került, 1,3 lej/kWh-s áron pedig 123,5 lej lesz a számla, a különbözet tehát 58,9 lej.  A kb. 9 millió romániai fogyasztó közül 4 milliónál több azok száma, akik havi 100 kWh-nál kevesebb villanyáramot használnak.

A PPC arra hivatkozik, hogy az április 1-én érvénybe lépő tarifákat a piaci árak alapján állapították meg. Azok az ügyfelek, akik elégedetlenek az új árakkal, bármikor felbonthatják a szerződést és új szolgáltatót választhatnak.

A kormány illetékesei egyelőre nem tudják, hogy április 1-től teljesen liberalizálják-e az árakat vagy lépcsőzetes liberalizáció lesz. Azt ígérik, hogy mindenképp meg fogják védeni a kiszolgáltatott fogyasztókat, akik számára gondot jelent a számlák kifizetése, egyelőre azonban nem világos, hogy milyen kritérium alapján választják majd ki őket.

Azt elismerik, hogy a jelenlegi szabályozás távolról sem tökéletes. „Számomra nem tűnik normálisnak, hogy én, a kormány tagjaként, vagy Ion Țiriac kompenzált áron kapjuk az elektromos energiát. Azonban ilyen a jelenlegi rendszer, a fogyasztáson alapul” – nyilatkozta korábban Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.  

Kapcsolódók

Kimaradt?