banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Maszol: ezek voltak 2021 meghatározó gazdasági történései

Három fő téma dominálta a gazdasággal kapcsolatos híreinket idén: a villanyáram háztartási piacának liberalizálása, az energiaárak elszabadulása és az országos helyreállítási terv (PNRR). Ezen témakörök legfontosabb írásait gyűjtöttük csokorba.

2021. január 1-jétől megszűntek a háztartási villanyáram piacán a hatóságilag szabályozott árak. A teljes szabadpiac nem sikertörténetként indult, a fogyasztók többségének fogalma sem volt róla, hogy a változás milyen lehetőségeket kínál a számára és milyen veszélyeket rejt. A lehetőség abban áll, hogy mindenfajta korlátozás nélkül választhat új szolgáltatót, illetve köthet új, szabadpiaci szerződést a meglévővel, a veszélyt pedig az jelentette, hogy amennyiben nem teszi, a korábbinál többet fog fizetni az áramért.

Több alkalommal írtunk róla, hogyan választhatja ki mindenki a neki leginkább megfelelő ajánlatot, s arról is tájékoztattunk olvasóinkat, hogy mely szolgáltatónál a legolcsóbb az elektromos energia. Bár cikkünk megjelenése óta eltelt két és fél hónap, ez utóbbi információ még mindig érvényes.

Időközben kiderült, hogy a villanyáram drágulása csak egy vicc a gázszolgáltatók által bejelentett áremelésekhez képest. Ennek a fő oka a földgáz világpiaci árának a robbanásszerű emelkedése.

Miután a szolgáltatók egymás után jelentettek be szinte már szürreális léptékű áremeléseket, a politikusokban is tudatosult, lépniük kell, hogy a lakosságot legalább részben megkíméljék az energia drágulásának sokkhatásától. A parlament október végén szavazta meg az energiaárak 2022. március 31-ig való befagyasztásáról és a részleges árkompenzációról rendelkező 259-es törvényt.

Időközben kiderült, hogy 2022. április 1-től nem sok jóra számíthatunk, a fő áramszolgáltatók ugyanis brutális áremelésekről értesítették az ügyfeleiket.

Kifejezetten jó dolgok is történtek idén a gazdaságban, a legnagyobb pozitívum pedig az országos helyreállítási terv (PNRR). Ennek keretében több mint 29 milliárd eurót hívhatunk le az Európai Uniótól az élet szinte minden területét érintő fontos beruházások megvalósítására.

Az ősz folyamán az Európai Bizottság jóváhagyta a kormány által benyújtott helyreállítási tervet, december elején pedig már meg is érkezett egy 1,8 milliárd eurós előleg.

A 29,2 milliárd euró lehívása komoly kihívást jelent, Romániának egy sor célkitűzést kell teljesítenie ahhoz, hogy hozzáférjen az országos helyreállítási tervre elkülönített pénzhez. Mostanáig nem jeleskedtünk az uniós források lehívása terén, csak remélni lehet, hogy ezúttal jobban teljesít majd az ország.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

(Nyitókép: Gábos Albin)

Kimaradt?