Magyar cég törheti meg a Salrom sóbányászati monopóliumát
A Salt-Veres Zrt. nagyváradi leányvállalata a legjobb minőségű, Kolozs megyében található romániai sótömzs kiaknázást kezdheti meg.
Jóváhagyta a Kolozs megyei önkormányzat urbanisztikai bizottsága a virágosvölgyi majdani sóbánya övezeti településrendezési tervét (PUZ), adta hírül a media9.ro. Ez azt jelenti, hogy elhárult egy fontos akadály a bánya megnyitásának az útjából, azonban a kitermelési licenc tulajdonosának meg kell még szereznie egy sor engedélyt.
A most elfogadott PUZ értelmében a jövőbeni kitermelési területet átszelő patakot egy csővezetékbe terelik, így próbálják megelőzni, hogy előálljon egy olyan helyzet, ami a parajdi bányakatasztrófához vezetett. Az urbanisztikai bizottság egyik tagja szerint az ideális megoldás a patak medrének a megváltoztatása lenne, azonban ezt a domborzati viszonyok nem teszik lehetővé.
A kitermelési jog igénylési folyamatát még 2009-ben indította el a nagyváradi székhelyű Diana Exploatări Miniere SRL, azonban a kormány csak idén januárban, rendelet útján adta meg a licencet. Fennállásának közel két évtizede alatt a cégnek, amelynek tulajdonosa a magyarországi Salt-Veres Zrt., egyetlen évben volt néhány tízezer lejes bevétele, alkalmazottja nincs, s 2024 végén 884 ezer lej volt az adósságállománya.
A Kolozsvártól mintegy 50, Tordától pedig 22 kilométerre fekvő település határában található, 0,7 km vastagságú sókészlet mennyiségét egy 2010-es környezetvédelmi hatástanulmány 26 millió tonnára becsüli. Az Ipromin SA által készített tanulmány szerint elméletileg 29 éven át évi 900 ezer tonna aknázható ki a virágosvölgyi sótelepből, azonban a környezeti és a műszaki feltételek csak évi 440 ezer tonna só kitermelését teszik lehetővé. Ez jelentős tétel, figyelembe véve, hogy 2023-ban, az utolsó évben, amelynek az adatai ismertek, Románia teljes sókitermelése 1,13 millió tonna volt. 1989-ben még 5 millió tonna körül volt az ország sótermelése.
Közel 99 százalék NaCl
A Kolozs megyei település altalajában rejtőző sókészlet kiemelkedő minőségű. „A Virágosvölgy sótömzs minőségileg a legtisztább az országban, 98,8 százalék NaCl-ot tartalmaz. A sótömzs minősége, geológiai és földrajzi fekvése óriási előnyt jelent egy beruházónak, hogy sóbányát nyisson” – olvasható Ambrus Zoltán bányászati szakértő, a Virágosvölgyi sótömzs értékesítési lehetősége című tanulmányában.
Jelenleg a Salrom az ország egyetlen sókitermelője. A vállalat részvényeinek az 51 százaléka a Gazdasági, Vállakozásügyi és Turisztikai Minisztérium, 49 százaléka pedig az Állami Tulajdonalap (Fondul Proprietatea) birtokában van.
Az állami tulajdonban levő részvénytársaságnak hét bányája van, ezek egyike a parajdi, amely az idén bekövetkezett katasztrófa miatt használhatatlanná vált. Ezeknek a tartalékait 12 milliárd tonnára becsülik a szakértők, ami azt jelenti, hogy a kitermelést, a jelenlegi szinten, még mintegy ezer éven át lehetne folytatni. Erdélyben, ahol már az ókorban is volt sókitermelés, jelenleg két településen folytatják ezt a tevékenységet, Marosújváron és Désaknán.
A kitermelt sót háztartási só, hómentesítésre szánt só, ipari só és sóoldat formájában forgalmazzák. A legnagyobb tételt az utak sózására használt és az ipari alapanyagként szolgáló só jelenti, előbbiből tavalyelőtt a Salrom 422,9 ezer, utóbbiból 337,3 ezer tonnát értékesített. A hómentesítési só jelentős részét exportáljuk, ebben a piaci szegmensben a Salrom Magyarországon hozzávetőleg 60, Szlovákiában 40 százalékot meghaladó, Szerbiában pedig 30 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik.
CSAK SAJÁT