Magas energiaárak: Burduja Ausztriát és Szlovákiát okolja
Európa helyzete egyenlőtlen, Kelet-Európa sokkal magasabb energiaárakat fizet Ausztria és Szlovákia miatt, mivel ez a két állam nem fektetett be a rendszerek összekapcsolásába – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter. Románia, Görögország és Bulgária tiltakozó levelet küldött az Európai Bizottsághoz, amelyben „igazságot, méltányosságot és korrektséget” kérnek.
„Románia egy egységes európai piac része. Az Európai Uniót Jean Monnet álmodta meg, s egy szén- és acélközösségként alakult meg. Az energetikai unió tehát az európai projekt geneziséhez tartozik. Ha egységes európai piacon vagyunk, és betartjuk ennek a piacnak minden szabályát, beleértve a szén-dioxid-mentesítési folyamatot is – amit talán lassabbnak vagy kevésbé ambiciózusnak szerettünk volna – akkor nekünk is ugyanazok a jogok járnak, mint a többi tagállamnak” – fogalmazott Sebastian Burduja az Antena3 hírtelevíziónak.
A tárcavezető szerint Ausztria és Szlovákia a hibás a magas energiaárakért. „Mi történik most az európai energiapiacon? Nyugat-Európa általában olcsóbban termel energiát. Franciaország például 70 százalékban nukleáris energiát használ a termelési mixében, ami viszonylag olcsó energia. Spanyolország és Portugália rengeteg olcsó zöld energiát termel. Ez az energia nem jut el az európai energiapiac keleti szárnyára, mert Ausztria és Szlovákia nem tartja be európai kötelezettségeit, és nem fektettek be az energiarendszerek összekapcsolásába” – magyarázta Burduja.
Szerinte ez a magyarázat arra, hogy Romániában, Görögországban, Bulgáriában, Magyarországon és néha Lengyelországban az árak kétszer, de akár ötször is magasabbak, mint Nyugat-Európában. Hozzátette: a fogyasztó nem érzi ezeket a dinamikákat, mivel Romániában ársapkákat vezetett be a kormány. „De meddig? Ezért mondtam, hogy az október 15-i luxemburgi miniszteri tanácsülésen bolgár és görög kollégáimmal együtt felvetem ezt a témát. Egyszerűen csak igazságosságot, méltányosságot és korrektséget kérünk” – mondta a miniszter.
Sebastian Burduja elmondta: az Európai Bizottság kérheti, hogy Ausztria és Szlovákia tartsa be a rendszerek összekapcsolására vonatkozó döntéseket, amelyeket minden tagállamnak teljesítenie kell.
CSAK SAJÁT