Liberálisok és környezetvédők is kritizálják a tűzifa árának maximálását

A jelenlegi szabályozás szerint hatósági áron vásárolhatja mindenki a tűzifát, a kisnyugdíjas és a milliomos üzletember is.

Amint az várható volt, a piaci szereplők és a gazdasági szakemberek hevesen kritizálják, hogy a kormány árplafont vezetett be a tűzifa esetében is. A szabályozás értelmében a tűzifa köbméterét legfeljebb 400 lejért lehet értékesíteni, mely árplafon nem csupán az állami tulajdonban levő Romsilvára vonatkozik, hanem a magánkézben levő cégekre is. A tűzifával kereskedő cégeknek nem kapnak állami kompenzációt. A kritikusokhoz a környezetvédők, s meglepő módon befolyásos kormánypárti politikusok is csatlakoztak.Fotó: Pixabay

„A Nemzeti Libetrális Párt azt támogatja, hogy az árplafon csak a Romsilvára vonatkozzon, mivel máként torzulna a piac, mi pedig nem szeretnénk ezt, még krízishelyzetben sem. A sürgősségi rendeletet magáncégekre nem fogják alkalmazni” – nyilatkozta a Szabad Európának Rareș Bogdan, a PNL első alelnöke. Bogdan nem tartja normálisnak, hogy ő maga is maximált áron vásárolja a fát, annak ellenére, hogy EP-képviselőként havi több ezer euró a jövedelme, de még a multimilliomos apósa is.

A sürgősségi rendelet káoszba taszítja a piacot, véli Cătălin-Constantin Tobescu, a faipari szakmai szervezet, a Prolemn elnöke. Mostanáig a Romsilva lábon adta el 400 lejért a fa köbméterét a kitermelő cégeknek, melyek így az erdőben fogják hagyni a faanyagot.

Az economedia.ro idézi Tobescut, aki szerint aberráció, hogy ugyanannyiba kerüljön a fa a hegyvidéken, mint Konstancán, mivel utóbbi esetében szállítási és raktározási költségek is vannak. A WWF környezetvédelmi szervezet is elhibázottnak találja az intézkedést, véleményük szerint nőni fog miatt az illegális kitermelés és az adócsalás. A WWF szerint inkább a tűzifát használó háztartásoknak kellene köbméterenként fix összegű kompenzációt fizessen a kormány.

Cristian Păun bukaresti közgazdász professzor szerint az intézkedés antiliberális, mert felülírja az árképzés szabályait, semmi köze a piacgazdasághoz. A szakemberek szerint a tűzifa forgalmazók trükközni fognak, 400 lejért adják majd a fát, s külön felszámolják majd a járulékos költségeket (kitermelés, szállítás, aprítás), ami akár dráguláshoz is vezethet a jelenlegi, 650 lej/köbméteres átlagárhoz képest.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?