Közel 30 mangalicát földeltek el Hargita megyében az afrikai sertéspestis miatt
Igazolt afrikai sertéspestis-vírus miatt a Hargita megyei Gyergyóremetén az állategészségügyi szabályok betartásával földeltek el pénteken 28 mangalicát.
A veszélyes kórra utaló tüneteket néhány nappal ezelőtt észlelte a gazda, aki értesítette a körzeti állatorvost. A mintákat a brassói szaklaboratóriumba küldték, ahol a vizsgálatok egyértelműen megerősítették az afrikai sertéspestis-vírus jelenlétét.
A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) munkatársainak a helyszínre érkezéséig a sertésállomány közül 11 állat pusztult el, így a szakembereknek 17 állatot kellett leölniük – tudtuk meg a DSVSA járványtani osztályvezetőjétől.
Dr. Fodor Levente elmondta: a tetemeket a helyi polgármesteri hivatal által kijelölt megfelelő helyre – az állategészségügyi szabályok betartásával – földelték el, illetve fertőtlenítették. A kisegítő személyzetet a remetei polgármesteri hivatal jelölte ki, valamint a szükséges munkagépeket is az önkormányzat biztosította.
A gazdaság első fertőtlenítését is elvégezték. A telepnek összesen három fertőtlenítésen kell átesnie, mielőtt felszámolják a gócpontot, ami 30 nap múlva esedékes, amennyiben nem üti fel a fejét a vírus máshol is. A fertőzött gazdaság tíz kilométeres körzetében egy három kilométeres védőzónát és egy hét kilométeres megfigyelései zónát jelöltek ki, amelyen belül a gócpont felszámolásáig szigorú szabályok vannak érvényben.
Kapcsolódó
A hatóság által behatárolt körzetben az állategészségügyi hivatal munkatársai az elkövetkező hét napban minden sertéstartó háztartást felkeresnek, hogy tájékoztassák a gazdákat a megelőzésről, valamint felkészítsék őket a betegség tüneteinek a felismerésére, ugyanakkor a sertéseket nyilvántartásba is veszik. Mielőtt a gócpontot felszámolnák, újból felkeresik a háztáji gazdaságokat – fogalmazott a szakember.
Megtudtuk, a járvány forrásaként a szakemberek a környék vaddisznóit valószínűsítik, bár a telepet korábban bekerítették, és villanypásztort is felszereltek. Az állategészségügyi igazgatóság arra kéri a térségbeli sertéstartókat, hogy a legkisebb betegségre utaló jel észlelésekor haladéktalanul értesítsék az állatorvost.
A hatóságok nyomatékosan kérik, hogy a vírus terjedésének megelőzése érdekében lehetőleg senki ne látogasson más gazdaságokat. Ha a belépés mégis elkerülhetetlen, akkor azt megelőzően és azt követően is kötelező a ruházat és az eszközök fertőtlenítése, valamint a személyes higiéniai szabályok szigorú betartása.
Bár az afrikai sertéspestis nem jelent veszélyt az emberi egészségre, a fertőzés súlyos gazdasági károkat okozhat a sertéstenyésztésben, ezért a megelőzés és a járvány gyors megfékezése kiemelten fontos.
CSAK SAJÁT