Kétmilliárd lejt veszítettek a jövendőbeli nyugdíjasok az elnökválasztás első fordulója miatt
A veszteséget a magánnyugdíjrendszer kettes pillére szenvedte el, de a politikai helyzet normalizálódása esetén rövid idő alatt be fogja hozni.
November utolsó hetében 2 milliárd lej párolgott el a magánnyugdíjpénztárak kettes pillérjéből az államelnök-választás első fordulójának nem várt eredménye miatt, írja a Ziarul Financiar (ZF). Ez annak volt a következménye, hogy csökkent a román állampapírok és a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) jegyzett cégek részvényeinek az értéke, márpedig az alapkezelők ezekben tartják a befizetésekből összegyűlt pénz legnagyobb részét.
A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) adatai szerint november 22. és 29. között a legkisebb, 1,2 százalékos veszteséget a BRD szenvedte el, a legnagyobbat, 1,5 százalék, pedig a Metropolitan Life. A többi alapkezelő (AZT Viitorul Tău, BCR, NN, Aripi, Vital) vesztesége 1,3-1,4 százalék volt. Ebben az időintervallumban a BVB legfontosabb részvényeinek az értéke átlagosan 6 százalékkal csökkent.
„A választási folyamat által okozott maximális bizonytalanság miatt a befektetők elkezdtek megszabadulni a román aktívumaiktól. Ennek következtében a részvények és az állampapírok vesztettek az értékükből. Az euroszkepticista fordulat lehetősége megijesztette a befektetőket, a hazaiakat éppúgy, mint a külföldieket” – nyilatkozta a ZF-nek Adrian Codîrlașu, a pénzügyi elemzőket tömörítő CFR Románia elnöke.
„Reméljük, hogy a politikai normalizálódás megnyugtatja a piacokat, s megmutatja, hogy az ország megmarad az euroatlanti pályán, mely történelmünk folyamán a legnagyobb jólétet és biztonságot hozta el. Ennek a nyugalmi állapotnak a beálltával a kettes pillér behozza ezt a konjunkturális veszteséget, ahogy az a múltban is történt, a koronavírus-krízis vagy az ukrajnai háború kitörése esetén” – nyilatkozta Mihai Bobocea, az alapkezelőket tömörítő szervezet (APAPR) szóvivője.
2008 májusa óta mostanáig a magánnyugdíjpénztárak kettes pillérének vagyona 240,5 százalékkal nőtt, miközben az infláció csak 102,7 százalék volt. A kettes pillér befizetőinek a száma 8,2 millió körül van.
A kettes pillér hét alapkezelője a befizetők kb. 150 milliárd lejes tőkéjének mintegy kétharmadát állampapírokban tartják, 30 milliárd lejt pedig sikeres hazai cégek (Transilvania Bank, Petrom, Hidroelectrica, Romgaz, Electrica, Transgaz, Nuclearelectrica stb.) részvényeibe fektettek be.
CSAK SAJÁT