Kétmilliárd lejt veszítettek a jövendőbeli nyugdíjasok az elnökválasztás első fordulója miatt

A veszteséget a magánnyugdíjrendszer kettes pillére szenvedte el, de a politikai helyzet normalizálódása esetén rövid idő alatt be fogja hozni.   

November utolsó hetében 2 milliárd lej párolgott el a magánnyugdíjpénztárak kettes pillérjéből az államelnök-választás első fordulójának nem várt eredménye miatt, írja a Ziarul Financiar (ZF). Ez annak volt a következménye, hogy csökkent a román állampapírok és a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) jegyzett cégek részvényeinek az értéke, márpedig az alapkezelők ezekben tartják a befizetésekből összegyűlt pénz legnagyobb részét.

Ennyibe került Geeorgescu első fordulós sikere | Fotó: Pixabay

A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) adatai szerint november 22. és 29. között a legkisebb, 1,2 százalékos veszteséget a BRD szenvedte el, a legnagyobbat, 1,5 százalék, pedig a Metropolitan Life. A többi alapkezelő (AZT Viitorul Tău, BCR, NN, Aripi, Vital) vesztesége 1,3-1,4 százalék volt. Ebben az időintervallumban a BVB legfontosabb részvényeinek az értéke átlagosan 6 százalékkal csökkent.

„A választási folyamat által okozott maximális bizonytalanság miatt a befektetők elkezdtek megszabadulni a román aktívumaiktól. Ennek következtében a részvények és az állampapírok vesztettek az értékükből. Az euroszkepticista fordulat lehetősége megijesztette a befektetőket, a hazaiakat éppúgy, mint a külföldieket” – nyilatkozta a ZF-nek Adrian Codîrlașu, a pénzügyi elemzőket tömörítő CFR Románia elnöke.

„Reméljük, hogy a politikai normalizálódás megnyugtatja a piacokat, s megmutatja, hogy az ország megmarad az euroatlanti pályán, mely történelmünk folyamán a legnagyobb jólétet és biztonságot hozta el. Ennek a nyugalmi állapotnak a beálltával a kettes pillér behozza ezt a konjunkturális veszteséget, ahogy az a múltban is történt, a koronavírus-krízis vagy az ukrajnai háború kitörése esetén” – nyilatkozta Mihai Bobocea, az alapkezelőket tömörítő szervezet (APAPR) szóvivője.

2008 májusa óta mostanáig a magánnyugdíjpénztárak kettes pillérének vagyona 240,5 százalékkal nőtt, miközben az infláció csak 102,7 százalék volt. A kettes pillér befizetőinek a száma 8,2 millió körül van.   

A kettes pillér hét alapkezelője a befizetők kb. 150 milliárd lejes tőkéjének mintegy kétharmadát állampapírokban tartják, 30 milliárd lejt pedig sikeres hazai cégek (Transilvania Bank, Petrom, Hidroelectrica, Romgaz, Electrica, Transgaz, Nuclearelectrica stb.) részvényeibe fektettek be.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?