Kávékóstoló, szempilla-hosszabbító stylist, viselkedéselemző: új szakmákat vettek nyilvántartásba

Munkaügyi minisztériumi rendelettel frissítették a romániai foglalkozások jegyzékét, a kilenc főcsoport jegyzékéből 62 szakma kikerült, ugyanakkor 69 új foglalkozás bekerült – tájékoztatta a Maszolt Csép Éva Andrea szociális ügyekkel foglalkozó szakpolitikus.

„A foglalkozások egységes osztályozásáról van szó, amely segít rendszerezni, azonosítani, felépíteni azok hierarchiáját, valamint úgynevezett kódolást is rendel ezekhez”– részletezte a képviselőház RMDSZ-es parlamenti képviselője.

Kifejtette, ezeket statisztikai adatok készítése során és azok értelmezésénél is fel szokták használni. Emellett bizonyos esetekben hiába van valakinek bizonyos szakmában dokumentummal bizonyítható képesítése, szüksége van szakmai tapasztalatra, az úgynevezett régiségre is abban a foglalkozásban. Ezért volt többek között szükség arra, hogy a foglalkozások egységes osztályozását frissítsék – hangsúlyozta a parlamenti képviselő.

Az új foglalkozási jegyzékből kivették például a postakocsis, a len- és kenderolvasztó, a selyemfánk-készítő, a hajgyűjtő és válogató foglalkozást. Csép Éva Andrea közölte, volt több olyan szakma is a jegyzékben, amelyről nem lehetett eldönteni, hogy mit fed, mely területre érvényes. Ezek mind idejétmúlt szakmák voltak, vagy olyanok, amelyek már eltűntek, ezért nem volt szükség a foglalkozási jegyzékben való nyilvántartásukra.Illusztráció | Fotó: Engin_Akyurt/Pixabay

„A digitalizáció volt a jövő kihívása, amely sokkal több új foglalkozásnak adott teret. A foglalkozási osztályozás frissítésénél figyelembe kellett vennünk a munkaerőpiac és a vállalkozói piac jelzéseit, amely értelmében el kellett fogadnunk azt is, hogy vannak olyan foglalkozások, amelyek teljes mértékben megszűnnek” – részletezte a képviselő.

Mint hozzátette, bekerült például a belső építész, az üzleti elemző, a kávékóstoló, a kávépörkölési szakértő, a dzsesszzenész, szempilla-hosszabbító stylist és a viselkedéselemző. A Munkaügyi Minisztérium új rendelete értelmében négyévente egyszer felülvizsgálják azt, hogy melyek azok a szakmák, amelyek még aktuálisak, léteznek. A vizsgálatban, elemzésben részt vesz majd az Oktatási Minisztérium, valamint a Román Akadémia tagjai, szakemberei is.

„Ezek a változások nagyon hasznosak és szükségesek, mert egy új szakma bevezetése bekerül a Foglalkozási Osztályozási Jegyzékbe (COR) és lehetővé teszi a szakmai képzéseket, a képesítés szabványozását és a munkaerőpiacra olyan foglalkozás kerül, amire szükség van”– húzta alá Csép Éva Andrea. Összegzésében úgy fogalmazott, szükség esetén hamarabb is frissítik a listát abban az esetben, ha van olyan foglalkozás, amelyet nem tartalmaz a COR. Ehhez a foglalkozást bejegyezni akaró félnek kérést kell benyújtania bizonyító dokumentumok kíséretében, alátámasztva a foglalkozás szükségességét. A szaktárcának 20 napon belül választ kell adnia a kérésre.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?