Infláció: nemzetközi viszonylatban nincs túl sok okunk a panaszra

Magyarországon az infláció éves mértéke túllépte a 20, Törökországban pedig a 80 százalékot.

Milliók életszínvonala romlott az elmúlt időszakban a magas infláció miatt, azonban egy sor európai országban még rosszabb a helyzet. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat a harmonizált fogyasztói árindex (HICP) alapján számolja az inflációt, ami lehetővé teszi a nemzetközi összehasonlítást. A hazai statisztikusok által használttól némiképp eltérő módszertan alapján nálunk szeptemberben 13,4 százalékos volt a pénzromlás éves mértéke, míg az EU átlaga 10,9 százalék volt.Fotó: Pixabay

A romániai adat a tizedik legrosszabb az unió viszonylatában. Az Eurostat szerint a pénzromlás leginkább a balti államokat sújtja: Észtországban 24,1, Litvániában 22,5, Lettországban pedig átlagban 20 százalékkal emelkedtek az árak éves viszonylatban. Magyarországon is lényegesen nagyobb az infláció, mint nálunk, 20,7 százalék. Az első tízben szinte kizárólag egykori szocialista országok találhatók, a kakukktojás Hollandia, 17,1 százalékos inflációs rátával.

A legkisebb, 6,2 százalékos inflációt Franciaországban mérték, míg Málta esetében 7,4, Finnországéban pedig 8,4 százalékos érték jött ki.

Az inflációt leginkább az energia és az élelmiszerek drágulása gerjeszti, s ez magyarázza azt is, hogy nálunk a pénzromlás mértéke meghaladja az uniós átlagot. „Mivel Románia a gazdasági fejlettség tekintetében elmarad az EU-tagállamok többségétől, ezek a termékkategóriák, az energia és az élelmiszerek, nagyobb arányban vannak jelen a lakosság összkiadásaiban, ezért az emberek jobban megérzik az inflációt” – nyilatkozta az economedia.ro gazdasági hírportálnak Szász Levente, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem közgazdaság- és gazdálkodástudományi karának dékánhelyettese.

Romániában egy átlagos háztartás bevételeinek hozzávetőleg 50 százaléka élelmiszerre és a lakással kapcsolatos kiadásokra megy el.

Vannak országok, melynek a lakói szíves örömest cserélnének velünk a pénzromlást illetően. Törökországban szeptemberben 83,5 százalékos volt az infláció, az élelmiszerek ára pedig még nagyobb mértékben, 93,1 százalékkal emelkedett. Törökországban 2017 óta szinte folyamatosan kétszámjegyű az éves pénzromlás mértéke, augusztusban azonban negyedszázados rekordot döntött, szeptemberben pedig tovább nőtt.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) számításai szerint szeptemberben 15,9 százalék volt az infláció Romániában, októberben pedig 15,3 százalék.

Kapcsolódók

Kimaradt?