Idehaza álom, magyar-szerb viszonylatban megvalósul a két főváros közötti gyorsvasút
Miközben a sokat emlegetett Budapest-Kolozsvár-Bukarest gyorsvasút terve egyelőre csak politikai szinten létezik, addig magyar-szerb viszonylatban közel áll az üzembe helyezéshez a hasonló projekt. Jelen állás szerint másfél-két éven belül 2 óra 40 perc alatt lehet Budapestről Belgrádba vonatozni.
Április végén befejeződtek a Budapest–Belgrád vasútvonal vajdasági, Újvidék és Szabadka közötti 108 kilométeres szakaszának vágányfektetési munkálatai – írta a Global Timest idézve a Magyar Nemzet. A munkálatok befejeztével a dinamikus tesztek eredményei azt mutatták, ezen a szakaszon közlekedő vonatok elérhetik az óránként 200 kilométeres végsebességet. A vállalat szerint a vasút az év végére üzembe állhat. Eddig az Újvidék–Szabadka szakasz építése 80 százalékban befejeződött.
A lap emlékeztet rá: a Belgrád–Újvidék nagysebességű vasútvonal márciusban már a második évfordulóját ünnepelt. A vasút 2022-es üzembe helyezése óta több mint hétmillió embert szállított Szerbia két legnagyobb városa között. A Budapest–Belgrád vasútvonal teljes hosszában másfél, két éven belül készül el. A magyar kivitelezők 2025 végéig vagy 2026 első harmadára végeznek a magyarországi oldalon.
A projekt értéke mintegy 1,7 milliárd euró. A beruházást 85 százalékban fix kamatozású kínai hitelből, a fennmaradó 15 százalékot saját forrásból, önrész biztosításával finanszírozza a magyar állam. A beruházó a Máv Zrt., a tervező-kivitelező a CRE konzorcium. Ebben a kínai vasúttársaságot képviselő China Tiejiuju Engineering & Construction Kft. és a China Railway Electrification Engineering Group (Magyarország) Kft., valamint az RM International Zrt. vesz részt fele-fele arányban. Az utóbbi társaság az R-Kord Kft. és a Mészáros és Mészáros Kft. közös leányvállalata - írta a Világgazdaság.
Közben a szerb vasúttársaság, a Srbijavoz összesen öt elektromos motorvonatot rendelt tavaly ősszel a Belgrád-Szabadka gyorsvasútra a CRRC Changchuntól, amelyből az első három jármű leszállítása megtörtént. A Totalcar információi szerint a terv az, hogy a kínai szupervonatok Magyarországon is közlekednek majd, amennyiben rendelkezni fognak a szükséges engedélyekkel.
A napokban hivatalosan is bemutatott motorvonat négy kocsiból áll, alacsonypadlós és kerékpárszállításra is alkalmas részekkel. 104 méter hosszú, 242 üléssel, amiből 45 első osztályú. Az új CRRC szerelvények 200 km/órás sebességgel közlekednek majd a szerb főváros és Szabadka között. A Totalcar tájékoztatása szerint amikor átadják a forgalomnak a Budapest-Szabadka szakaszt is, tervek szerint ezek motorvonatok a magyar fővárosba is eljuthatnak majd.
Jelen állás szerint a Budapest-Belgrád vasútvonalon a forgalom 2025 végén indulhat meg, addigra az új kínai motorvonatoknak meg kellene szerezniük a magyar hatósági engedélyeket is, hogy a magyaorrszágii vaspályákon is közlekedhessenek. A magyarvasut.hu szerint ez vélhetően nem lesz egy egyszerű, ugyanis az EU-s tagság miatt Magyarországon szigorúbbak a szabályok a vasúti járművekre, mint Szerbiában.
CSAK SAJÁT