Hasznosak, de elégtelenek a kormány gazdaságélénkítő támogatásai a vállalkozók szerint
A megkérdezett cégvezetők közel negyede számára a válságkezelő intézkedések semmiféle segítséget nem jelentettek – derül ki egy felmérésből.
A gazdaság jelenlegi állapotáról és idei kilátásairól készített közvélemény-kutatást a Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsa. A megkérdezett 2 544 vállalkozó 66,9 százaléka nyilatkozta azt, hogy a kormánynak a járvány negatív gazdasági hatásait ellensúlyozni hivatott intézkedései hasznosak, de elégtelenek voltak, több pénzt kellett volna juttatni az érintett cégeknek. A válaszadók 20,5 százaléka teljesen haszontalannak ítélik a kormány válságkezelő ténykedését, míg 12,6 százalék hasznosnak találja.
Kapcsolódó
A támogatások az esetek 43,2 százalékában biztosították a cég működőképességét, 30,6 százalékban pedig, hogy ne kelljen elbocsátásokat eszközölni. A vállalkozók 22,9 százaléka számára a válságkezelő programok semmiféle segítséget nem jelentettek. A támogatási programok gyenge pontjaiként leggyakrabban az irreális jogosultsági feltételeket (64,1 százalék), a szétosztott pénz elégtelen voltát (39,8) és a túlzott bürokráciát (30,4) említették.
A válaszadók 41,8 százaléka arra számít, hogy a gazdasági környezet semleges lesz idén, 41,4 százalék szerint a külső körülmények gátolni fogják a vállalkozások fejlődését, 16,7 százalék szerint ellenben kedvezőek lesznek. A cégvezetők 54,4 százaléka változatlan dolgozói létszámmal képzeli el az idei évet, 24,9 százalék elbocsátásokra készül, 15,2 százalék pedig további munkatársakat akar felvenni. A vállalkozások 70,2 százalékánál a bérek változatlanok lesznek 2021 folyamán, 11,8 százalék esetében maximum 10 százalékkal fognak nőni, 9,7 százaléknál pedig 10 százalékot meghaladó mértékben csökkennek majd.
CSAK SAJÁT
A kis- és középvállalkozások mindössze 8,5 százalékánál végeznek az alkalmazottak kizárólag távmunkát, 31,2 százaléknál pedig vegyes munkavégzés folyik.