Teljesen elhibázottnak tartják a vállalkozók a kormány beruházás-ösztönző programját

A pályázók 75 százaléka maximális pontszámot ért el, a pénz nem azokhoz kerül, akiknek valóban szüksége lenne rá.

Elégedetlenek a vállalkozók a kormány 3. válságkezelő programjának a megszervezésével és a lebonyolításával. A program keretében a cégek 50-200 ezer euró értékű, beruházásra fordítandó támogatásra pályázhattak.

A pályázók hozzávetőleg háromnegyed része maximális pontszámot ért el, ami kritikusai szerint a pályázati kiírás elhibázott voltát bizonyítja. „A 27 ezer pályázó cég közül 20 946, 100 pontot ért el. Amikor a résztvevők 75 százaléka maximális pontszámot ér el, az azt jelenti, hogy a program nem érte el a célját, nem sikerült különbséget tenni a pályázók között.

A finanszírozás önrészének az átlagos értéke 59,23 százalék, ami szintén azt jelzi, hogy a program nem érte el a célját, vagyis, hogy azokat támogassa, akiknek valóban szükségük van rá” – állítja Florin Jianu, a Romániai Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) az elnöke.

Gyanús furcsaság, hogy a maximális pontszámot elért pályázatok 47 százalékát a jelentkezési időszak utolsó napján adták le. Jianu szerint nagyon valószínű, hogy arra vonatkozó információk szivárogtak ki, mekkora önrész szükséges ahhoz, hogy egy pályázó cég elérje a maximális pontszámot. Az önrész növelésével plusz pontokat lehetett szerezni, ez vezethetett a roppant magas, közel 60 százalékos átlaghoz. A pályázati kiírás szerint a Bukarestben és Ilfov megyében bejegyzett cégek legalább 30 százalékos önrésszel kellett rendelkezzenek, míg az összes többi 15 százalékossal.

A bankok szivárogtathattak

A CNIPMMR elnöke arra gyanakszik, hogy banki alkalmazottak szivárogtattak, akik illetéktelenül jutottak a benyújtott pályázatokkal kapcsolatos információkhoz. A két másik válságkezelő program, a Mikrohitelek külső, vissza nem térítendő forrásokból és a Támogatások forgótőkére adataihoz a bankoknak hozzáférésük volt, mivel kifizetéseket kellett végezzenek. Valószínű, hogy a minisztérium által a programok lebonyolítására létrehozott online platformon biztonsági rések voltak, s a bankok a beruházás-élénkítő programra érkező pályázatokhoz is hozzáfértek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az érdekvédelmi szervezet vezetője szerint a pályázati kiírás már csak azért is elhibázott volt, mert bármilyen cég nevezhetett, nem csak olyanok, melyek kárt szenvedtek a járvány, illetve a járványellenes korlátozó intézkedések miatt. Ugyanakkor egyáltalán nem ért egyet Claudiu Năsui gazdasági miniszterrel abban, hogy érvényteleníteni, majd újraindítani kellene a programot.

„Tavaly április óta beszélünk a kis- és középvállalkozásoknak nyújtandó támogatásokról, s most, 2021 februárjában a beruházás-élénkítő program még nincs gyakorlatba ültetve. Ez nem a megfelelő pillanat, hogy az eddig történteket érvénytelenítsük, menet közben kellene hatékonyabbá tenni a programot” – nyilatkozta Florin Jianu.

A CNIPMMR azt kéri a kormánytól, hogy növelje meg a program 550 millió eurós keretösszegét, mivel a dolgok jelenlegi állása szerint a közel 21 ezer, maximális pontszámot elért pályázó közül az csak kb. 3 500-nak elég.

(Címlapfotó: Adobe Stock)

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?