Hadiipar: Románia főleg kézifegyvereket, alkatrészeket és lőszert exportál

Az USA és Izrael a legnagyobb vásárlók, de Afganisztán és Irak is rendel rendszeresen.

Minimális értékűre, 116 millió euróra csökkent tavaly Románia fegyverexportja. Ez részben a koronavírus-járványnak volt a következménye, ugyanakkor tény, hogy már 2019-ben bekövetkezett egy jókora zuhanás: akkor az előző évi 195 millióról 143 millióra esett vissza a kivitel. A 116 millió az elmúlt 9 év leggyengébb eredménye.

A romániai hadiipar fejletlen, főleg kiskaliberű lőfegyvereket, muníciót és külföldi gyártók által megrendelt alkatrészeket exportálunk, valamint karbantartási szolgáltatásokat, összesen 69 országba. A messze legnagyobb külkereskedelmi partner az Egyesült Államok volt az elmúlt 5 évben, az oda irányuló export 299,7 millió eurót tett ki. Izrael 113,8, míg Bulgária 111,3 millió euró értékben vásárolt haditechnikát Romániától 2016 és 2020 között.

A negyedik a világ legnagyobb fegyverimportőre, Szaúd-Arábia volt, 41,6 millió euróval. Az elmúlt 5 évben a gazdag olajállamba irányult a világ fegyverexportjának 11 százaléka. A legnagyobb megrendelők közé olyan zűrös országok tartoznak még mint Pakisztán (28,4 millió euró), Afganisztán (16,7 millió) és Irak (16,3 millió). A hazai fegyvergyártás tizedik legnagyobb külföldi piaci Svájc volt, 14,8 millió euróval.

Tavaly az Egyesült Államoknak irányuló exportnak a fő tételei a következők voltak: 13 510 félautomata puska, 821 távcsöves félautomata puska, 18 935 pisztoly és 160 aknavető. Pakisztán két őrhajót vásárolt, melyeket a holland tulajdonban levő Damen gyártott le a galaci gyárában. Izraelnek főleg elektronikai alkatrészeket, valamint haditechnikai eszközök tesztelésére és elelnőrzésére kifejlesztett szoftvereket adtunk el.

A legnagyobb romániai fegyvergyártó a Romarm,melynek az egyik gyára a Hunyad megyei Kudzsirban van. Az állami vállalatnak tavaly kifejezetten jó éve volt, a bevételei 139 millió lejt tettek ki, a nyeresége pedig 600 ezer lejt.

A legmagasabb technológiai színvonalat azonban az izraeli tulajdonban levő Elbyt Sistems képviseli. Ennek négy üzeme van Romániában, mintegy 800 dolgozóval, s alkatrészeket gyárt, melyeket kizárólag Izraelbe exportál, ahol korszerű haditechnikai felszerelésekbe építik be őket. Tavaly Izrael volt a hazai hadiipar fő kiviteli célországa, közel 30 millió eurós megrendeléssel, első alkalommal előzve meg az USA-t.

(Nyitókép: Wikipedia)

Kapcsolódók

Kimaradt?