Gazdasági előrejelzés: 2024 sem lesz egy könnyű év
Az Európai Unió gazdasága csigalassúsággal növekszik idén, és jövőre sem gyorsul fel igazán a bővülés üteme, miközben az infláció várhatóan tovább csökken – derül ki az Európai Bizottság hétfőn közzétett nyári időközi gazdasági előrejelzéséből.
A friss előrejelzést bemutatva Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos kifejtette, hogy a bizottság a korábbi, 2023 egészére várt 1 százalékos növekedést 0,8 százalékra, a 2024-es növekedést pedig 1,7 százalékról 1,4 százalékra szállította le. Az euróövezet bővülését, szemben a korábban várt 1,1 százalékkal, már csak 0,8 százalékra, jövőre pedig 1,6 százalékról 1,3 százalékra mérsékelték.
Az inflációs előrejelzés idén lassabb, jövőre viszont gyorsabb drágulással számol a korábban jósoltnál,
Gentiloni elmondta, hogy az első fél évben visszafogott volt a gazdasági tevékenység. A belföldi kereslet, különösen a fogyasztás gyengesége rámutat arra, hogy a magas infláció a tavaszi előrejelzésben vártnál nagyobb hatást fejt ki, amit nem ellensúlyoztak kellőképpen a csökkenő energiaárak, a rekordalacsony munkanélküliség fémjelezte, kivételesen erős munkaerőpiac, valamint az ezzel összefüggésben folyamatosan bővülő foglalkoztatás és emelkedő bérek sem.
„A felmérési mutatók a nyáron és az előttünk álló hónapokban lassuló gazdasági aktivitásra utalnak, az ipar folyamatos gyengeségével és a szolgáltatások lendületének mérséklődésével, annak ellenére, hogy Európa számos részén erős az idegenforgalmi szezon” – mondta a biztos.
A bizottsági jelentés szerint a világgazdaság a vártnál valamivel jobban teljesített az év első felében, a gyenge kínai teljesítmény ellenére. Azonban a tavasz óta nagyjából változatlan globális növekedési és kereskedelmi kilátások arra utalnak, hogy
az EU gazdasága nem számíthat a külső kereslet erőteljes támogatására sem.
Várhatóan 2024-ig elhúzódik a gyengébb növekedési lendület az unióban a bizottság szerint, amit a szigorú monetáris politika is visszafog. A folyamatosan mérséklődő infláció, az erős munkaerőpiac és a reáljövedelmek fokozatos helyreállása miatt azonban jövőre enyhe fellendülés következhet. Az idei év hátralévő részében lassuló ütemben, de tovább csökkennek az energiaárak, ám ismét növekedni fognak jövőre a magasabb olajárak miatt.