Ezért nem hatékony a hazai mezőgazdaság

A gazdák nagyon nehezen jutnak pénzhez, így aztán nem tudnak fejleszteni.

Románia az Európai Unió nagy mezőgazdasági termelői közé tartozik, azonban ez főleg az ország méreteinek és természeti adottságainak az eredménye, az ágazat fejlettsége ugyanis messze elmarad más tagállamokétól.A termőföld sok, a hozamok alacsonyak | Fotó: Pixabay

Romániában 12,7 millió hektár mezőgazdasági felhasználású terület van, míg Németországban 16,7 millió. Ez nem hatalmas eltérés, ellenben az ágazat finanszírozása tekintetében ég és föld a különbség: idehaza 2023 végén 6,5 milliárd dollár hitelállománnyal rendelkezett a mezőgazdaság, míg Németországban 60,5 milliárd dollárossal. Nálunk egy hektár mezőgazdasági területre átlagban 511 dollár hitel jut, míg Németországban 3600 dollár. A mezőgazdaság által felvett hitelek értéke fontos mutató, mert a hitel a fejlődés alapját jelenti.

„Romániában a mezőgazdasági területek szétszórtak, sok a kisgazda, a termésátlag és a bevételek alacsonyak, egy bankárt pedig három dolog érdekel: a nyereségesség, a tulajdonosnak a cégben levő pénze és a likviditás” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Bogdan Alexandrescu, a CEC Bank mezőgazdasági hitelekért felelős igazgatója.

Mivel a hazai termelőknek nincs pénzük a fejlesztésre, a mezőgazdaság hatékonysága alacsony. Romániában általában 4 tonna körül van az egy hektáron megtermelt kukorica átlagos mennyisége, míg Németországban kb. 10 a termésátlag.

„Németországban nagy mezőgazdasági gépgyártók vannak és olyan technológiák, melyek nem jutnak el a romániai földekre. A németek nagyon jók, hatékonyak” – mondja Bogdan Alexandrescu.

Németországból évente kb. 1 milliárd euró értékben vásárolunk mezőgazdasági termékeket és élelmiszereket, míg a Romániánál sokkal kisebb Hollandiából 300 millió euró értékben. Hollandia, ahol kevés a termőterület, csupán 1,1 millió hektár, globális élenjáró a modern mezőgazdasági technológiák tekintetében, s nagy exportőr.

Románia és Hollandia között az a nagy különbség, hogy míg mi kukoricát és napraforgót, vagyis alapanyagokat exportálunk, addig ők üvegházakban termelt zöldséget és gyümölcsöt, valamint feldolgozott élelmiszereket.

Ez az oka annak, hogy míg a romániai mezőgazdaságban a hozzáadott érték, vagyis a végtermék ára és az előállítási költség közti különbség mindössze 1,79 milliárd euró, addig Hollandiában 12,4 milliárd euró.

A hazai mezőgazdaság fejlődését az is hátráltatja, hogy az ágazat nemigen kap állami finanszírozást sem. „Jóváhagyták a mezőgazdasági hitelt, azonban a költségvetésben nincs rá pénz” – mondja az állami tulajdonban levő CEC Bank vezető munkatársa.  

Kapcsolódók

Kimaradt?