banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Ezek lesznek 2025-ben a legnagyobb kihívások Románia számára

Jövő évben a legnagyobb kihívásokat Románia számára gazdasági téren az adóemelések és a recesszió, nem gazdasági vonatkozásban pedig a félretájékoztatás és a fegyveres konfliktusok jelentik, közölték a CFA (Chartered Financial Analyst) Románia elemzői.

Az októberben végzett felmérés során a válaszadók úgy értékelték, a jövő évre vonatkozó öt legnagyobb kockázat közül három gazdasági, kettő pedig nem gazdasági jellegű.

A válaszadók által 2025-re várt fő kockázatok mind gazdaságiak – adóemelések és recesszió –, mind pedig nem gazdaságiak, a dezinformáció és a fegyveres konfliktusok tartoznak ebbe a kategóriába. A gazdaság idén a lehetőségei alatt teljesít, és jövőre tovább lassul” – idézi a szövetség sajtóközleménye Adrian Codirlașu, a CFA Románia Egyesület elnökének nyilatkozatát. A legnagyobb kockázatokat az adóemelések és a recesszió, a félretájékoztatás és a fegyveres konfliktusok jelentik | Illusztráció: AdobeStock

A jövő év egyik fontos kockázata a költségvetési politika változása, ezt követi a román gazdaság recesszióba kerülése, majd a félretájékoztatás, az államadósság fenntarthatósága és az államok közötti fegyveres konfliktusok. A CFA Románia makrogazdasági bizalmi mutatója októberben 4,8 ponttal 44,9 pontra emelkedett. Ez főként a mutató várakozások komponensének 7,3 pontos emelkedésének köszönhető, míg a jelenlegi feltételek összetevője viszonylag változatlan maradt.

A 12 hónapos időtávra (2025. november) várható inflációs ráta az előző évhez képest enyhén csökkent. Ugyanakkor a résztvevők mintegy 33 százaléka számít az inflációs ráta csökkenésére a következő 12 hónapban, és mintegy 39 százalékuk számít a mutató stabilitására. Ami az euró-lej árfolyamot illeti, a résztvevők mintegy 72%-a számít a lej leértékelődésére a következő 12 hónapban, míg a többiek stagnálást vetítenek előre. Így a várakozások átlagértéke a 6 hónapos horizonton 5,0627 lej egy euróért, míg a 12 hónapos horizonton a várható árfolyam átlagértéke 5,0964 lej egy euróért.

Ami a városi lakóingatlanok árának alakulását illeti, a résztvevők 44%-a csökkenésre számít a következő 12 hónapban, míg 33% stagnálásra. A résztvevők 72%-a úgy véli, hogy a jelenlegi árak túlértékeltek, 28%-uk pedig úgy véli, hogy helyesen vannak értékelve. Az idei évre vonatkozó gazdasági növekedési várakozások tovább csökkentek a korábbi évekhez képest, és 1,6%-on állnak.

A jövő évre vonatkozóan a gazdaság várhatóan 1,4%-os reál-GDP-növekedési ütemre lassul, és a felmérésben résztvevők körében is recessziós nézetek jelennek meg. A GDP-arányos államadósság a következő 12 hónapban várhatóan 57%-ra emelkedik. A felmérést a CFA Románia több mint 13 éve havonta végzi, és ez egy olyan mutató, amellyel a szervezet a pénzügyi elemzők romániai gazdasági tevékenységgel kapcsolatos várakozásait kívánja számszerűsíteni egyéves távlatban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT



Kapcsolódók

Kimaradt?