banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Újabb gazdasági válságot jósol a pénzügyi szakember

A következő gazdasági krízis kitörését az évtized végére várja a BRD vezető közgazdásza.

Záporoznak a kormánypárti politikusok, főként Marcel Ciolacu kormányfő gazdasággal kapcsolatos hurráoptimista, sőt bombasztikus kijelentései, gondoljunk csak a pár napja beharangozott ötéves, 155 milliárd eurós ipari fejlesztési tervre. A szakemberek egy része ugyanakkor azt is kétségbe vonja, hogy képesek lennénk hét év alatt 3 százalék alácsökkenteni a költségvetési hiányt.  Fotó: Pixabay

„Engedjék meg, hogy kételkedjek abban, hogy hétéves távlatban csökkenteni fogjuk a költségvetési hiányt. Szerintem, valamikor 2028-ban vagy 2029-ben, ha a két legutóbbi gazdasági ciklus megismétlődik, Románia gazdasági válságba kerül. Nyolc év gazdasági növekedést követően, az utolsó visszaesés lévén 2020-ban, Romániában krízis lesz. Az, hogy a gazdaság kisebb vagy nagyobb mértékben zsugorodik, majd kiderül” – idézi az economica.net Florian Libocort, a BRD vezető közgazdászát.

A szakember szerint a bruttó hazai termék (GDP) látványos növekedése azt az illúziót kelti, hogy az ország fejlődik, azonban ez nem éppen így van.

„A GDP nem egy fejlődési mutató. Tévedés azt gondolni, hogy ha egy országnak nő a GDP-je, akkor az ország fejlődik. Pont Románia a példája bizonyítja, hogy a GDP nem fejlődési mutató. Növekedtünk, anélkül, hogy fejlődtünk volna. Ha egy egyszerű példát szeretnének, nézzék meg az infrastruktúrát” – mondta Florian Libocor.

A banki szakember rámutatott, hogy a rendszerváltás óta, függetlenül attól, hogy jobboldali vagy baloldali kormány, hogy egykulcsos vagy progresszív adórendszer volt, a kormánynak sosem sikerült a GDP 33 százalékánál többet beszednie adókból. Ebből az következik, hogy a probléma nem az áfa és a többi adó értékével van, hanem az adóbehajtással.

Libocor szerint az, hogy hét év alatt közel 8 százalékról 3 százalék alá csökken a költségvetési hiány éppoly valószínűtlen, mint az, hogy az elkövetkező években az infláció tartósan csökkenni fog.     

banner_1pp9VAgz_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png
banner_1EKDNy6B_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_VDHJPUiH_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?