Évi többmilliárd eurós veszteséget okoz a hazai gazdaságnak a munkaerőhiány

Tavaly 145 ezer dolgozó hiányzott a munkaerőpiacról, 2026-ra pedig a deficit minimum 224 ezer főre fog emelkedni.

Egy ország gazdasági növekedése szoros összefüggésben van a munkaerővel, annak a hiánya pedig fékezheti a fejlődést.Fotó: Pexels

„A gazdasági növekedés az emberektől függ. Ha nincs ember, akkor gazdasági növekedés sincs. Tavaly 145 ezer személy hiányzott a munkaerőpiacról. Azonnali intézkedések hiányában 2026-ig ez a deficit 224 ezer főre nőhet” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak (ZF) Alex Milcev az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) bukaresti kirendeltségének igazgatótanácsi tagja.

Ez a létszám egy nagyon visszafogott becslés, mely a PwC nemzetközi tanácsadó cég tanulmányának az eredménye. A munkaerőpiac nagy nyomás alatt áll, 2026-ra a hiányzó dolgozók létszáma akár 440 ezerre is nőhet, írja a ZF.

Tavaly a munkaerőhiány 4,4 milliárd euró értékű kárt okozott a romániai gazdaságnak. A munkaerőhiány súlyosbodásával a kár értéke is nőni fog, s 2026-ban már 9,5 milliárd euró lehet.

Mostanáig a kormány és a versenyszféra a vendégmunkások alkalmazásával kezelte a problémát, pedig a szükséges emberállomány idehaza is rendelkezésre áll, legalábbis a statisztikai adatok szerint. Idehaza hozzávetőleg 5,2 millió a munkavállalók száma, nagyjából ugyanannyi, mint Magyarországon és Csehországban. Csakhogy Romániában, legalábbis papíron, 19 millió ember él, míg előbbi kettőben kb. 10 millió. Ez azt jelenti, hogy míg azokban a lakosságnak az 50 százaléka munkavállaló, addig nálunk kevesebb, mint 30 százaléka.

A PwC tanulmánya szerint a munkaerőhiány főként a gazdaságilag fejlett régiókat sújtja. A hiányzó dolgozók 70 százalékára Bukarestben, valamint Kolozs, Temes, Brassó, Arad, Szeben, Ilfov és Argeș megyében lenne szükség, vagyis azokon a helyeken, ahol az ország gazdasági ereje összpontosul.

„Magasan képzett emberek nélkül, s ez minden területre érvényes,  Románia ambíciója, hogy egy szintre kerüljön a fejlett országokkal az (OECD) részeként, hogy erősítse a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatait az Egyesült Államokkal, hogy nagy hozzáadott értéket termelő beruházásokat vonzzon, hogy régiós vezető legyen, meg fog maradni az álmodozás szintjén” – idézi a ZF Elisabeta Morarut, az AmCham Románia alelnökét.    

Kapcsolódók

Kimaradt?