Mítosz, hogy a romániai munkavállalók dolgoznak legtöbbet az Európai Unióban

A ledolgozott évek számának tekintetében az utolsó helyen állunk az Európai Unióban.

A sajtóban időről-időre statisztikai adatok jelennek meg arról, hogy Románia éllovas az Európai Unióban a heti munkaórák tekintetében, ebből azonban még nem következik az, hogy összességében mi dolgozunk legtöbbet.Fotó: Agerpres

Az élet során a munka mezején eltöltött évek számának tekintetében Románia az utolsó helyen áll Európában, 31,1 évvel, miközben az EU átlaga 35,9 év, írja a Hotnews. A ranglista első 11 pozíciójában szinte kizárólag jóléti észak- és közép-európai államokat találunk. Az Európai Bizottság adatai szerint legtöbbet az izlandiak dolgoznak életük során, átlagban 44,6 évet, ami több mint 8 évvel haladja meg a hazai értéket.

További öt állam - Hollandia, Svájc, Svédország, Norvégia, Dánia - polgárai töltenek el 40 évnél többet a munka mezején. Az egykori szocialista államok közül Észtországban a legnagyobb a ledolgozott évek száma, 38,8.

A kontinens gazdagnak számító országai közül csak kettő tanyázik a rangsor hátsó harmadában: Luxemburg 34,9 és Belgium 34 évvel. Átlagban 33 évnél kevesebbet, Románián kívül csak három másik EU-tagállam, Görögország (32,8 év), Bulgária (32,7 év) és Olaszország (31,6 év) munkavállalói dolgoznak. Magyarország, a maga 35,7 évével szintén nem éri el az EU átlagát.  

Az egyik oka annak, hogy uniós viszonylatban az utolsó helyen állunk a ledolgozott évek átlagos számának tekintetében a speciális nyugdíjak botrányos és káros intézménye. „Az átlagérték mögött sok minden rejtőzik, az átlagban benne vannak azok is, akik 65 éves koruk után, esetleg 70 évesen is dolgoznak, de azok is, akik nyugdíjba mennek a szinte szégyenletes 40 éves korban” – nyilatkozta Ionuț Dumitru, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza. Véleménye szerint mindenképp változtatni kellene a jelenlegi helyzeten, már csak azért is, mert az ország demográfiai helyzete lesújtó.

„Változtatni kellene a munkaügyi politikán, arra ösztönözni az embereket, hogy minél tovább maradjanak a munka mezején. Négy millió a munkaképes korban levő inaktív romániaiak száma” – mondja a szakember.

Kapcsolódók

Kimaradt?