Erdélyi cég készítette el az első román aknamegsemmisítő drónt

A Hyper Drone fémből és műanyagból készült robbanószerkezetek felderítésére és megsemmisítésére is alkalmas.

Aknamegsemmisítő drónt fejlesztett egy kolozsvári cég, adta hírül az economica.net. A korábban szoftverírással foglalkozó OVES Enterprise terméke a Hyper Drone nevet viseli. A négy, hat vagy nyolc rotorral felszerelhető repülő szerkezet karbonszálakból és alumíniumból készül. Csúcstechnológiás szenzorokkal és az aknák, valamint improvizált robbanószerkezetek azonosítására, helyzetének meghatározására és kiiktatására szolgáló berendezésekkel van felszerelve.Fotó: Facebook/Electroretail

„Csúcstechnológiákat használunk a fémtartalmú aknák bemérésére, a jelenleg tiltott műanyagaknákéra pedig nagyon fejlett spektrométert és mesterséges intelligenciát” – idézi az economica.net Mihai Filipet, az OVES Enterprise vezérigazgatóját. Elmondása szerint a szerkezetet a radioaktivitás mérésére szolgáló készülékekkel, nagyteljesítményű kamerákkal és telekommunikációs relékkel is fel lehet szerelni.

A Hyper Drone maximum 75 percet tölthet a levegőben. Csúcssebessége 80 km/óra, 1000 méter magasságba képes felemelkedni, s 25 kg hasznos terhet szállíthat.

Az OVES Enterprise 400 ezer eurót költött a drón kifejlesztésére, melyen egy éven át dolgozott. A cégvezetés reméli, hogy jövőre a drón és az annak működtetéséhez szükséges programok értékesítéséből származik majd az árbevétel legalább 30 százaléka.  

Kapcsolódók

Kimaradt?