Egy cseh cég az EU-ban elsőként kapott engedélyt tenyészett hús előállítására

Egy cseh startup cég, a Bene Meat Technologies az Európai Unióban elsőként kapta meg az engedélyt a laboratóriumban előállított húsra, amelyet házi kedvencek eledeléhez használhatnak fel, és azt tervezik, hogy jövőre naponta több tonnát termelnek a tenyésztett húsból – írja a News.ro a Reuters alapján.

Számos vállalat világszerte versenyben van, hogy kereskedelmi szempontból életképes, laboratóriumban termesztett hús- és haltermékeket fejlesszen ki, hogy megoldást kínálhasson azon fogyasztóknak, akiket a húsfogyasztás aggaszt egyrészt etikai szempontból, másrészt az állattenyésztés környezeti hatásai miatt, utóbbi az üvegházhatású gázok kibocsátásának egyik fő forrása.  Az Egyesült Államokban az Upside Foods és a Good Meat júniusban elnyerte az emberi fogyasztásra szánt, állati sejtekből előállított, úgynevezett tenyésztett hús hatósági engedélyét. Ezzel Szingapúr után a második helyen állnak. A nagyüzemi termelés azonban még nem kezdődött meg.

A cseh Bene Meat az állateledel-ágazat felé fordult, hogy olyan terméket biztosítson, amelyet az állateledel-gyártók számára nyersanyagként értékesíthetnek, hogy azok a végtermékeikbe beépíthessék.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels„Világszerte mi lettünk az első vállalat, amely hivatalos engedéllyel rendelkezik a macskák és kutyák számára tenyésztett hús előállítására és értékesítésére” – mondta Roman Kriz vezérigazgató a múlt héten a Reutersnek. A terméket bejegyezték az európai takarmány-alapanyag nyilvántartásba – közölte a vállalat.

Kriz elmondta, hogy a vállalatnak sikerült növelnie a termelést és a kínálati árakat, hogy a termék kereskedelmi szempontból életképessé váljon. Elmondta, hogy a Bene Meat költségei lehetővé teszik, hogy a végtermékeket a piacon lévő prémium és szuperprémium állateledel termékek árszintje körül értékesítsék. A továbbiakban tervezik a termék állatokon történő ízlelési tesztelését, miközben növelik a termelést a jelenlegi prágai laboratóriumban és a keresett új helyszíneken. Jelenleg naponta több kilogrammnyi tenyésztett húst állítanak elő.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels„Arra számítunk, hogy a következő évben elérjük a napi több száz kilogrammos és tonnás szintet” – mondta a vezérigazgató. A 2020-ban alapított startup, amely a cseh orvosi eszközöket gyártó BTL Group tulajdonában van, több mint 80 kutatót és fejlesztőt foglalkoztat, és sok millió eurót fektetett a fejlesztésbe, mondta el még Kriz.

A vállalat arra számít, hogy egy éven belül pénzügyileg önfenntartóvá válik. Céljaik között van az emberi fogyasztásra szánt hús tenyésztése is. A vezérigazgató elmondta, hogy az ők vállalatuk is élő állatokból származó sejteket használ, amelyek egy bioreaktornak nevezett edényben növekednek, tápanyagbevitellel táplálják. A részletekről azonban nem kívánt nyilatkozni.

Kifejtette, a mesterséges húsnak az etikai és környezetvédelmi kérdéseken kívül további előnye, hogy ez a laboratóriumban termesztett hús teljes ellenőrzés mellett készült, míg a fogyasztó nem lehet 100%-ig biztos abban, hogy egy haszonállat mit evett egész életében. A vállalat tárgyalásokat folytat az állateledel-gyártókkal a beszállításról, de arra törekednének, hogy a jelenlegi létesítményekben állítsanak fel gyártósorokat. Tervezik továbbá, hogy saját márkájú állateledel végtermékeket fejlesztenek ki.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?