Bolojan bejelentette: felülvizsgálják az állami vállalatok vezetőinek teljesítményét

A következő időszakban minden érintett minisztériumnak jelentést kell tennie az alárendeltségükbe tartozó állami vállalatokról annak érdekében, hogy azok alapján csökkentsék az igazgatótanácsi tagok számát és megszabják a bérplafonokat – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan. A kormányfő nyomatékosította: felülvizsgálják a vállalatok teljesítményét és azon vezetőknek, akik nem fogadják el az új feltételeket, távozniuk kell a cégek éléről.

A miniszterelnök a sajtótájékoztatón kifejtette: az állami vállalatok megfelelő irányítása fontos tényező a jó kormányzásban, mivel bizonyos ágazatokban azok nagyban befolyásolják az ország gazdaságát, ilyenek például az energiát előállító és szállító vállalkozások. Hozzátette: ezen vállalatok szolgáltatási minőségének javítása pluszt jelent, és minden megtermelt többletprofit, amelyet a költségek ellenőrzésével érnek el, nagyobb beruházási kapacitást vagy az állami költségvetésbe befolyó többletadót jelent.A miniszterelnök szigorúságot igért az állami vállalatok igazgatótanácsaiban is | Fotó: PNL/Facebook

Bolojan részletezte, az állami tulajdonban lévő vállalatok jó irányítása az egyik legfontosabb eleme a második deficitcsökkentő csomagnak. Mint mondta, ennek kidolgozásában Dragoş Anastasiu miniszterelnök-helyettes vállalt oroszlánrészt, ő vezette a munkacsoportot, amely elkészítette a célkitűzések jegyzékét, és amely ezen a héten a kormányülés napirendjén szerepel. Mint a tájékoztatásából kiderült, a vállalatirányítási törvényre vonatkozó jogszabály-módosításokat terjesztenek elő.

Elsősorban az állami vállalatok irányításának átláthatóságát kell biztosítaniuk – hívta fel a figyelmet a miniszterelnök, hozzátéve, hogy ennek érdekében megállapodtak abban, hogy a közeljövőben a minisztériumok kötelesek nyilvánosságra hozni, hogy ki irányítja ezeket a vállalatokat, nekik mekkora a jövedelmük, milyen mutatókkal rendelkeznek, valamint minden olyan gazdasági adatot, amelyek valós képet mutatnak arról, hogy milyen feltételek mellett vezetik ezeket a vállaltokat.

„Nem gondolom, hogy ez szégyen lenne a vezetők számára – sem a jövedelmek, sem a teljesítmény tekintetében –, hanem egy normális, természetes lépés, amit a közeljövőben meg is fogunk tenni” – jelentette be a miniszterelnök. Hozzáfűzte, hogy egy másik alapvető elem a vállalatok vezetésének kérdésére vonatkozik, amelyet jogszabályi módosításokkal rendeznek – mind a vezető testületek taglétszámának csökkentése, mind pedig bizonyos jövedelmek felső határának meghatározása révén.

Meglátása szerint több vállalatnál gyakorlatilag visszaéltek a jogszabályi előírásokkal, és a vezetők, illetve az igazgatótanácsi tagok a kezdetben ésszerű jövedelmekről – amellyel ezek az emberek elfoglalták pozícióikat – viszonylag rövid idő alatt a maximális határértékekig jutottak el. „Ez joggal váltott ki elégedetlenséget, mind a közvélemény, mind a vállalatok tényleges irányítása szempontjából. Mert, ha a tiszteletdíjak jelentősen emelkednek anélkül, hogy ez tükröződne a vállalatok teljesítményében vagy szolgáltatásaik javulásában, akkor nyilvánvaló, hogy ez a hatályos jogszabályokkal való visszaélésnek minősül” – hangsúlyozta Bolojan.

Azt mondta, hogy a teljesítménymutatók kulcsfontosságúak, ezért a következő időszakban minden minisztérium felülvizsgálja ezeket, annak érdekében, hogy megállapítsák: a jelenlegi szerződések alapját képező mutatók valóban relevánsak vagy mesterségesen állították össze azokat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?