Bemutatkoztak a sajtkészítők Csíkszeredában – Minőségi termékek kerültek az asztalra
Csíkszeredában már többéves hagyománya van Böjti Csemege – Kárpát-medencei sajtmustrának, amelyet a hétvégén ismét megtartottak. A rendezvényen számos, finomabbnál finomabb tejterméket is díjaztak.
A versenyre benevezett különleges csemegéket a Magyar Sajtkészítők Egyesületének zsűritagjai értékelték, amelynek nyomán a közel száz mintából három arany-, tíz ezüst- és tizennégy bronzérmes termék került ki.
Az esemény a háztáji mezőgazdaság és a gasztronómia kapcsolatát kívánta előtérbe helyezni, ahol a természet, a tej és a gazda szövetsége révén létrejött egyedi és megismételhetetlen, terroir jellegű sajtkülönlegességekkel ismerkedhetett meg a nagyközönség is. A sajtmustrára kárpát-medencei kézműves és kis üzemi sajtkészítők jelentkezhettek. A rendezvény főszervezője a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete (SZGE), társszervező a Székely Kézműves Sajtkészítők Egyesülete, Csíkszereda Városháza, Hargita Megye Tanácsa és Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A sajtok elbírálása pénteken zajlott. Az ünnepélyes díjátadót pedig szombaton tartották Hargita Megye Tanácsának székhelyén. A sajtmustrára összesen 33 sajtkészítő nevezett be a Kárpát-medence különböző részeiről, és a Magyar Sajtkészítők Egyesületének szakmai zsűrije 92 mintát értékelt.
A bírálatot április 11-én tartották meg: 43 friss sajt és 49 érlelt sajt versenyzett. A zsűri végül 27 mintát díjazott 3 arany-, 10 ezüst- és 14 bronzminősítést osztott ki. Az Erdély legjobb sajtja díjat Bányász József terméke nyerte el. Arany minősítésben részesült Dancs V. Anna-Maria egyéni vállalkozó Birka joghurtja, a Varsági Hegyi Sajt friss kecskesajtja, valamint a Szarvasi Agrár Zrt. Grande terméke, mindhárom 96 pontot ért el. Több sajtkészítő különdíjban részesült.
A díjátadót megelőzően Becze István, az SZGE elnöke köszöntötte a megjelenteket, elöljárókat. Méltatta a sajtkészítők szakmai fejlődését, érdeklődését az esemény iránt, megjegyezte, hogy a tavalyhoz képest megduplázódott a benevezett sajtok száma, ez jó irány, hisz a rendezvény célja, hogy a székely termékek minőségben is elérjék azt a szintet, amit méltányos áron lehet értékesíteni. Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke elismerését és köszönetét fejezte ki a gazdáknak. Kiemelte a székelyföldi gazdák szerepét abban, hogy Hargita megye 2027-ben Európa Gasztronómiai Régiója lesz, ezért fontosak a szakmai versenyek, ahol kiválónak kell lenniük.
Sárig Attila, a Székely Sajtkészítők Kézműves Egyesületének elnöke hangsúlyozta és megköszönte az érdekképviselet elengedhetetlen támogatását, mert munkájuk által van lehetősége a kisgazdának fejlődni és előre lépni, hogy egyre jobb és minőségibb termékek készülhessenek. Tim Zoltán, a Magyar Sajtkészítők Egyesületének elnökségi tagja kiemelte, a zsűri munkája nemcsak értékelés, hanem szakmai visszajelzés, amely segíti a termelőket a továbblépésben. Az elmúlt három évben folyamatos fejlődést tapasztaltak a beküldött sajtok minőségében, és külön dicsérte az idei verseny professzionális lebonyolítását és a minták színvonalát.
Az ünnepségen felszólat Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Borboly Csaba, az RMDSZ Csíki területi szervezetének elnöke, Mihály Zoltán, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára.
Érdeklődésünkre Becze István elmondta: a szakmailag erős esemény – ahová évről évre egyre jobb termékeket neveznek be – egyik legfőbb célja, hogy segítse az ágazatot, hiszen Hargita megye és Székelyföld hegyvidéki adottságai, legelői, kaszálói kiváló takarmányozást biztosítanak, ez pedig kiemelt értékkel bír. „Fontos, hogy a gazdák a tejből kézműves sajtokat készítsenek és jó látni, hogy nemcsak érlelt sajtokat, hanem egyéb kézműves terméket is előállítanak, a fogyasztók mindezt keresik és értékelik” – mondta a gazdaszervezet elnöke.
Az utóbbi években egyre több, szebb és jobb termékek jelennek meg a versenyen, ami azt mutatja, hogy egész ágazat fejlődik és remélhetőleg ez motiváló hatással lesz a fiatalokra is, akik közül egyre többen látnak majd lehetőséget ebben a hivatásban – hangsúlyozta az SZGE elnöke.
Az elismerések átadását követően több szakmai előadáson is gyarapíthatták tudásukat az érdeklődők, majd a Székely sajtot az asztalra elnevezésű, rendkívüli sajtkóstoló következett, amelyre főként vendéglátósokat vártak, azzal a céllal, hogy a jövőben helyi sajtokat kínáljanak vendégeiknek. A kóstolót székelyföldi kézműves sajtokból és tejtermékekből készítette elő és szolgálta fel Gundel Károly sajtbíra, a Magyar Sajtkészítők Egyesületétől.
A nagyközönség a rendezvény két napja alatt a Szabadság téren és a Promenádon megtartott hagyományos- és helyi termékvásárnak köszönhetően a még hátra lévő böjti időszakra beszerezhette a mindennapi csemegét, hisz a kézműves termelők sajtokat, mézet, teafüveket, lekvárokat és egyéb ínyencségeket kínáltak a kilátogatóknak.
CSAK SAJÁT