Petícióban tiltakoznak a gazdák a területalapú támogatások tervezett megszüntetése ellen
Az Európai Unió által 2027-re tervezett, a mezőgazdasági termelők számára juttatott területalapú támogatások megszüntetését célzó, valamint a hústermelő ágazatot sújtó újabb adók ellen indított online petíciót a magyarországi Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Az aláírásgyűjtéshez a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete is csatlakozott.
Online aláírásgyűjtést indított a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a Magyar Kormány támogatásával. A gazdák megvédése érdekében kezdeményezett akció az Európai Bizottság azon tervezetére reagál, amely megvonná a gazdálkodóktól a területalapú támogatásokat, valamint új adót vetnének ki a hústermelő ágazatra.
„Ez kilátástalan helyzetbe sodorná a gazdákat, de a fogyasztókat is súlyosan érintené: veszélyeztetné az élelmezésbiztonságot, és utat nyitna a kétes eredetű és minőségű import termékeknek. A 2025. január 6-án záruló aláírásgyűjtéshez minden határon túli magyar állampolgár csatlakozhat” – áll a kezdeményezés felhívásában.
A részletekkel kapcsolatosan Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke a Maszol érdeklődésre elmondta: a magyar agrárszervezetekkel kialakított kitűnő együttműködésnek köszönhetően olyan információkhoz is hozzájutnak, amelyeket Romániában nem kapnak meg. Mint hozzátette, ezen kapcsolatnak köszönhetően értesültek azokról az európai uniós folyamatokról, amelynek egyik eleme a területalapú támogatások 2027 utáni időszakban való megszüntetésének tervezete.
„Elindult ez a petíció, amelyet a magyar agrárszervezetek kezdeményeztek és azt kérték, mi is csatlakozzunk. Arra kérjük a mi gazdáinkat is, hogy írják alá ezt a petíciót, hiszen ez évente 200 millió eurót jelent számukra” – mutatott rá Becze István. Mint hozzáfűzte: a hústermelésre tervezett plusz adóterhek sem elfogadhatók.
Ne induljanak el negatív folyamatok
„Az egészséges élelmiszerek hívei vagyunk, az állattenyésztést érintő negatív folyamatok elindítása számunkra nemcsak gazdasági kérdés, hanem a környezetünk fenntartását is érinti” – emelte ki a szakember. Hozzátette: Hargita megye mezőgazdaságának 80 százaléka az állattenyésztésről szól, a fennmaradó 20 százalék fele pedig ennek termel alapanyagot. „A hegyvidéki biodiverzitást csak állattenyésztéssel együtt tudjuk fenntartani. Az irodában ülő stratégák nem értik ezeket a folyamatokat és valószínű, hogy mire megértik, olyan gazdaságok szűnnek meg, és olyan gazdákat veszítünk el, akiket nem lenne könnyű visszahódítani” – fogalmazott Becze István.
„Mindezért fontosnak tartjuk, hogy időben megkongassuk a vészharangot és részt vehessünk ezekben a folyamatokban. Ne szülessenek olyan döntések, amelyek olyan visszafordíthatatlan eredményeket hoznak, amik nem csak a vidéki létet lehetetlenítik el számunkra, hanem azt a környezeti értéket is megszüntetik, amelyre büszkék vagyunk és egyedülálló Európában” – mutatott rá a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke.
Egy korábbi videónkban tájékozódhatsz az Európai Unió mezőgazdasági támogatásiról.
CSAK SAJÁT