banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Az üdülési utalványok hizlalták rekordértékűre a szállodaipar profitját

A hotelek és panziók működtetői rekordösszegű, 2,1 milliárd lejes nyereséget könyveltek el tavaly.

„2022-ben Romániában 42 millió üdülési utalvány került kibocsátásra elektronikus formában, 2023 januárja és júliusa között pedig 38 millió” – közölte a Pénzügyminisztérium a Ziarul Financiar gazdasági napilappal. A tavaly kibocsátott utalványok összértéke 1,8 milliárd lej volt, míg az ideiek 1,5 milliárd lejt tettek ki.Fotó: Pixabay

Az üdülési utalványok nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a hazai szállodaipar számára 2022 minden idők legjobb éve volt. Az Országos Cégnyilvántartó (ONRC) adatai azt mutatják, hogy az ágazat tavalyi árbevétele 9,4 milliárd lej volt, s nyereség pedig 2,1 milliárdot tett ki.

Feltételezve, hogy a kibocsátott üdülési utalványok elsöprő többsége felhasználásra került, ezek jelentették a hivatalos szálláshelyek bevételeinek közel 20 százalékát. Az utalványok ugyanakkor hozzájárultak a feketegazdaság visszaszorításához is, mivel azokat csak engedélyezett szálláshelyeken lehet felhasználni.

A közlemúltban elfogadott megszorító intézkedések részeként a kormány korlátozta a jogosultak körét. Az állami alkalmazottak közül ezentúl csak azoknak járnak az utalványok, akiknek a nettó havi fizetése nem haladja meg a 8 ezer lejt. Arról, hogy ez hány személyt érint, nem közölt adatot a Ciolacu-kabinet. Mivel a közigazgatásban dolgozók átlagfizetése 6 ezer lej körül van, egyértelmű, hogy túlnyomó többségük továbbra is részesül majd üdülési utalványokban.

A magánszektorban dolgozók esetében nincs jövedelemhatár, a munkáltatók szabadon eldönthetik, hogy biztosítják-e ezt a juttatást a dolgozóik számára.

Kapcsolódók

Kimaradt?