Az ingatlanok esetében lehet törvényesen a legtöbb adót spórolni

A hazai ingatlanadózás rendkívül bonyolult terület, ám ez az ágazat rejti a legtöbb adóoptimalizálási lehetőséget is, vagyis azt, hogyan lehet legálisan a legtöbb adót megspórolni az épületek birtoklásakor, bérbeadásakor vagy adásvétele során – fogalmazta meg a Maszol érdeklődésére Debreczeni László sepsiszentgyörgyi adótanácsadó.

Debreczeni László beleásta magát a hazai ingatlanadózás rejtelmeibe és buktatóiba, és szerda este Sepsiszentgyörgyön tartott átfogó előadást az ingatlantranzakciókról, amikor olyan gyakorlati példákat is bemutatott, amelyek által legálisan lehet adót optimalizálni ebben az ágazatban.

Romániában hatféle adónem vonatkozik ingatlanok birtoklására, adásvételére vagy bérbeadásra, hívja fel a figyelmet Debreczeni László, aki szerint a tapasztalat azt mutatja, hogy a legtöbben csak egy-egy adónemet vesznek figyelembe, ezért egyrészt meglepetésként érheti őket, hogy nagyobb összeget kell adóként befizetniük. Másrészt minden eset elemzésével és megtervezésével komoly adóoptimalizálási lehetőségek vannak, vagyis legálisan adót lehet spórolni.

Az adószakértő rámutatott: a sokak által ismert helyi adó és a közjegyzőnél kifizetendő adó mellett az ingatlantranzakcióknak, -bérbeadásnak vagy -birtoklásnak lehet jövedelemadó-, társasági- vagy mikroadó, áfa és egyes esetekben speciális ingatlanokra vonatkozó plusz adó vonzata is, ezért az érintettek számára fontos lenne, ha komplexebb, átfogó megközelítést alkalmaznának.Fotó: Debreczeni László archívuma

Debreczeni László szerint a legegyszerűbb és egyértelműbb tranzakció a két magánszemély között ingatlan adásvétele, ami nem tartogathat nagy meglepetéseket. Ugyanakkor kevesen tudnak arról, hogy ha magánszemélyként üzleti célra adnak bérbe ingatlant és a bérlő befektet a felújításba, akkor az a tulajdonosnál jövedelemnek számít és 10 százalékos adót kell fizetnie utána.

Tudatában kell lenni egy másik potenciális adókötelezettségnek is: a magánszemély, aki kiadja lakását egy cég irodai vagy üzleti tevékenységére, helyi adó szempontjából megváltozik az adóbesorolása, ugyanis nem lakáscélú, hanem üzleti célú ingatlanként magasabb helyi adót kell befizetnie – sorolta a sepsiszentgyörgyi szakember.

Adóoptimalizálásra leginkább az ingatlanfejlesztések – építés és eladás –, vagy cégek közti tranzakciók esetében van törvényes lehetőség. A gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy az érintett vállalkozók nem konzultálnak előzetesen arról, hogy milyen lehetőségük van tervezéssel adót spórolni, amivel utólag jövedelmezőségüket tudják jelentősen növelni, mondta Debreczeni László, aki szerint ezeket a számításokat minden esetben az egyéni helyzet alapján lehet elvégezni.

Példaként említett egy vállalkozót, aki megvásárolt egy nagyobb méretű telket, rajta egy régi házzal, abból a célból, hogy a meglévő ingatlant lebontja és a területre tömbházakat épít, ám helyi adót a teljes összeg alapján az ingatlanra számolták rá.

Debreczeni László szerint kevesen figyelnek arra szerződéskötéskor, hogy külön feltüntessék, hogy az egész összegből mekkora a terület és mekkora az ingatlan értéke. Ha ezt nem teszik meg, akkor a helyi adóhivatalban a tranzakció teljes értékét az épületre vetik ki, sőt a területre technikai paraméterek alapján külön adót is kell fizetni, így rengeteg pénzt lehet kidobni az ablakon.

(Címlapképi illusztráció: stevepb/Pixabay)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?