A munkáltatói szövetség szerint a kormány elsiette a minimálbér-emelést

A munkaadóknak három napot hagyott a kormány, hogy aktualizálják az emelt minimálbérrel a munkaszerződéseket, hívja fel a figyelmet a Concordia munkáltatói szövetség. A minimálbér október elsejei hatállyal történő emelése megtöri az eddigi „szokást”, hogy a szakszervezetek, a munkaadók és a kormány ősszel egyeztetnek erről, majd a megállapodást a következő év elején léptetik hatályba.

A vállalatok a tavalyi tárgyalások alapján meghatározták az idei évre vonatkozó bérköltségvetésüket. A 2024-re vonatkozó gazdasági kilátások romlanak, az üzleti környezetet egy sor külső gazdasági nyomás éri, és a kiszámíthatóság már most is rendkívül alacsony, mivel a költségvetési intézkedéseket nem kezelték átláthatóan" – fogalmazta meg pénteken Radu Burnete, a Concordia ügyvezetője egy pénteken kiadott közleményben. Hozzátette, elemzésük szerint 2023 elején az országos minimálbér az inflációt meghaladó mértékben emelkedett, és „nincs okunk feltételezni, hogy ez jövőre ne történne meg".

Fotó: Molnár Boglárka

Ehhez azonban időre és komoly háromoldalú egyeztetésekre van szükség, nem pedig egyoldalúan meghozott, azonnali hatályú döntésekre" – fejtette ki Burnete.

Emlékeztet, hogy munkatörvénykönyv módosítása alapján, jövőre be kell vezetni egy objektív mechanizmust a országos bruttó minimálbér megállapítására, összehangolva az uniós irányelvekkel. Ez előrelépést jelentene, de a kormány a „visszalépést” választotta. A kormány csütörtökön jóváhagyta a garantált bruttó minimálbér 10 százalékos, 3000 lejről 3300 lejre történő emelését október elsejétől.

Amint arról beszámoltunk, a Concordia élesen bírálta a Ciolacu-kormány kedden elfogadott deficitcsökkentési intézkedéscsomagját is. A szakmai szövetség szerint a kiadások csökkentése és az adóelkerülés elleni küzdelem továbbra is csak egy üres ígéret marad, az intézkedések pedig nem tűnnek túl meggyőzőnek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?