A magánszektor az egészségügyben is elhúz az állami mellett

Öt év alatt harminccal nőtt a hazai magánkórházak száma, írja a Ziarul Financiar.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 2019-ben 155 ilyen létesítmény működött az országban, a tavalyi év végén azonban már 185. Ebben a számban csak azok az intézmények vannak benne, melyek egy napnál hosszabb időtartamra is fogadnak fekvőbetegeket.Szaporodnak a magánkórházak | Fotó: Pixabay

Miközben a magánszektor lendületesen fejlődött, az állami visszafejlődött, 377-ről 373-ra csökkent a kórházak száma. Az INS adatiból nem derül ki, hogy mely intézmények tűntek el a nyilvántartásból, s milyen okból.

Az utóbbi években megnyílt magánkórházak között sok a nagy méretű. 2019-ben 28, több mint 100 ágyas volt, tavaly azonban már 47. Egy minimum 100 ágyas kórház 30-40 millió eurós beruházást feltételez.

A kórházak számának a növekedése, akkor is, ha magánbefektetésről van szó, elméletileg azt jelenti, hogy az egészségügyi szolgáltatások hozzáférhetőbbekké váltak. A valóságban, sajnos, nem így van. A magánkórházak kevés, az Országos Egészségbiztosító (CAS) által megtérített szolgáltatást nyújtanak, egy konzultáció ára 100 euró is lehet, egy komplex kivizsgálás 1000 egy műtét pedig többezer euró. Ezért a lakosság jelentős része számára ezeknek az intézményeknek a szolgáltatásai nehezen vagy egyáltalán nem megfizethetőek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?