A kedvezőtlen széljárás is növelte a villamos energia árát

Európa-szerte kevesebb szélenergiát termeltek tavaly, mint 2020-ban.

Az átlagosnál gyengébb volt a légmozgás Európa felett 2021-ben, a szél átlagsebessége kisebb volt a megszokottnál, ami miatt a szélerőművek a vártnál kevesebb elektromos energiát termeltek. Ezen ok miatt a villanyáram szolgáltatók kénytelenek voltak jóval drágább, gázból és szénből előállított energiát vásárolni, ami felsrófolta az árakat.Szél nélkül nem termelnek a turbinák/Fotó: Pexels/Narcisa Aciko

„Ha erős vagy legalább megszokott intenzitású szelek fújtak volna, nem került volna sor az árak drámai növekedésére” – mondja Rory McCarthy, a Wood Mackenzie kutató- és tanácsadó cég elemzője. 2021 harmadik negyedévében a legnagyobb szélenergia termelőknek számító Nagy-Britannia, Dánia és Németország beépített kapacitásuk csupán 14 százalékának megfelelő mennyiségű szélenergiát termeltek. 2020 azonos időszakában ez az arány 20 és 26 százalék között változott a szóban forgó országok esetében. A kedvezőtlen időjárás miatt Németország tavaly 16 százalékkal kevesebb szélenergiát termelt, mint 2020-ban.

Az Európai Bizottság és a Nemzetközi Energia Ügynökség szerint a jelenlegi csillagászati árak ellenére nem kellene visszafogni a fosszilis energiahordozók felhasználásáról való lemondás irányában tett erőfeszítéseket. Philip Walsh, a Ted Rogers School of Management professzora úgy véli, hogy az ilyen jellegű problémák megelőzésének kulcsa egy erősen integrált európai energetikai elosztó hálózat lenne, míg Ralph Schoellhammer, a Webster Vienna Private University tanára szerint a jelenlegi ritmus erőltetett, a megújuló energiaforrásokra való átállásnak sokkal lépcsőzetesebbnek kellene lennie.

Kapcsolódók

Kimaradt?