Nehéz idők jönnek: csillagászati áron vásárolják az áramot 2022–re a szolgáltatók

Októberre a lakosságnak kb. 0,5 lej/kWh áron számláztak a szolgáltatók, akik 2022-re 1 lejt meghaladó áron kötik le a termelőknél a villanyáramot.

Az elektromos energia árának öt hónapra való befagyasztása ideiglenesen segítséget jelent a fogyasztók számára, azonban a jövő elég fenyegetőnek tűnik. Jelenleg a szolgáltatók 1 lej/kWh körüli áron számláznak a lakossági ügyfeleknek, s 1 lej a 259-es törvény által megállapított árplafon is, amely 2021 november 1. és. 2022 március 31. között érvényes. Ezen felül, az említett időszakban a kormány részben kompenzálni fogja a 0,68 lej/kWh referenciaár és a maximum 1 lejes fogyasztási ár különbözetét. Az 1 lejes árplafonból a villanyáram tényleges értéke 0,525 lej/kWh, fennmaradó részt járulékos költségek teszik ki.

Áprilissal kezdődően azonban elszabadulnak majd az árak, legalábbis ezt mutatják az energiapiac jelenlegi történései. A cernavodai atomerőművet üzemeltető Nuclearelectrica több, a január 1. és április 30. közti időszakban szállítandó energiacsomagot is piacra dobott az elmúlt napokban.

Az első, közel 29 ezer MWh-s tételt 665 lej/MWh áron hirdették meg. Tizenegy vállalat licitált, köztük a fő lakossági szolgáltatók és az ország legnagyobb fogyasztója, az Alro alumínium kombinát. A nyertes az Enel Energie Mintenia lett 1 010 lej/MWh árral, ami kevéssel volt csak jobb az E.ON 1 001 lejes ajánlatánál.

Két másik csomagot még magasabb áron értékesített az atomenergiával foglalkozó állami vállalat. Mindkét esetében 1 011 lej volt a győztes ajánlat, az egyiket szintén az Enel, a másikat pedig a CEZ tette.

Ezek horribilis árak, figyelembe véve, hogy például az Electrica jelenleg sok ügyfélnek 544 lej/MWh-val számlázza az áramot. Erre az árra még rájönnek a szállítási- és elosztási költségek, a kogenerációs díj, a szén-dioxid bizonylatokhoz való hozzájárulás és a jövedéki adó. Ez azt jelenti, hogy 1 010 lej/MWh körüli energiaár esetében a lakosság által fizetendő fogyasztási ár 1 400 lej/MWh, vagyis 1,4 lej/kWh körül lesz, vagyis áprilistól, hacsak időközben nem csökkennek számottevően a piaci árak, a jelenleginél akár 50 százalékkal is többet fizethetünk majd az áramért.

(Nyitókép: Agerpres)

Kapcsolódók

Kimaradt?