A brandy miatt nyílt új fejezet az Európai Unió és Kína közti kereskedelmi háborúban

Kína dömpingellenes vizsgálatot indított az Európai Unióból importált brandy ügyében, ami várhatóan tovább élezi a feszültséget Peking és Brüsszel között, írja a Világgazdaság.

A vizsgálatot a pekingi kereskedelmi minisztérium jelentette be, és a 200 liternél kisebb konténerekben érkezők italokra vonatkozik majd. A lépést kiváltó panaszt a kínai alkoholos italokat gyártók szövetsége adta be a hazai brandykészítők nevében. Kína a francia brandy egyik legnagyobb piaca, így nem meglepő, hogy a Remy Cointreau és a Pernod Ricard részvényeinek ára esni kezdett a hírre.Fotó: Pixabay

Péntek reggel az előbbi 8, az utóbbi 4 százalékkal gyengült, így a két vállalat a legrosszabbul teljesítő egyelőre a francia blue chipeket tartalmazó CAC 40 indexen belül.

A többi között a Hennessy, a Remy Martin és a Martell márkát birtokló két cég egyike sem kommentálta a Reutersnek a kínai vizsgálat tényét. A Financial Times tudósítása szerint Kína 2022-ben 4,5 milliárd dollár értékben importált alkoholos italokat, és ezek közül a brandy a legnépszerűbb, amely szinte kizárólag francia termék.

A Reuters a hírrel kapcsolatban emlékeztetett, hogy egyre nő a feszültség az EU és Kína között, elsősorban kereskedelmi ügyekben. Szeptemberben Brüsszel vizsgálatot indított a kínai elektromosautó-gyártóknak nyújtott állami támogatások miatt, és az Európai Bizottság már akkor figyelmeztetett, hogy Kína valószínűleg visszavág majd.

Ezután a decemberi csúcstalálkozón a blokk vezetői megerősítették, hogy Európa nem fogja tolerálni a „tisztességtelen kínai versenyt”. Válaszképp Peking figyelmeztetett, hogy körültekintést vár el Brüsszeltől, amikor „korlátozó” kereskedelmi politikákat vezet be.

Az EU a múlt év végén dömpingellenes vizsgálatot jelentett be a kínai biodízelimportot illetően, amely Brüsszel szerint súlyos károkat okoz a hazai gyártók számára, akik képtelenek felvenni vele a versenyt.

A brandy vagy borpárlat olyan égetett szesz, mely bor lepárlásával készül. Leghíresebb fajtája a francia cognac. A Romániában készült borpárlatokat vinars termékmegnevezéssel lehet forgalomba hozni.

Kapcsolódók

Kimaradt?