Winkler: a vállalkozásoknak nincs szükségük újabb adóteherre

Az RMDSZ nem támogatja az átalányadó újbóli bevezetését, ugyanis szerintünk ez nem az adócsalás csökkentését eredményezi, hanem éppen ellenkezőleg, negatívan érinti különösképpen a kis- és középvállalkozókat (KKV) – jelentette ki hétfőn, Déván tartott sajtótájékoztatóján Winkler Gyula EP-képviselő, az RMDSZ Hunyad megyei elnöke.

Az EP-képviselő elmondta, nem fog csökkenni az adócsalások mértéke, hanem sokkal inkább növeli a kis- és középvállalkozókra nehezedő, amúgy is fullasztó adóterhet, a pénzügyminisztérium által 2014. január elsejétől tervezett átalányadó. „Nem a multinacionális vállalatok fognak új munkahelyeket teremteni Romániában, hanem a kis- és közepes vállalatok. Ennek az ágazatnak fiskalitás szempontjából könnyítésre van szüksége és nem pedig egy fullasztó intézkedés, mint amilyen az átalányadó” – hívta fel a figyelmet Winkler Gyula, aki utalt arra is, hogy ebben az évben csökkent a külföldi befektetések mértéke Romániában, az év első nyolc hónapjában 500 millió eurót fektettek be külföldi tőkéből, a kormány által bejelentett tíz milliárd euróból.

Az EP-képviselő azt is felidézte, hogy 2009 – 2010 között úgy az Szociáldemokrata Párt, mint a liberálisok bírálták a Boc kormány átalányadó bevezetésére vonatkozó döntését. „Az RMDSZ akkor is ellenezte az átalányadót, és amíg tagja volt a kormánykoalíciónak a szövetség kezdeményezte az eltörlését. A szövetség most sem ért egyet újbóli bevezetésével” – közölte. Min t mondta: Victor Ponta miniszterelnökkel és a pénzügyminiszterrel az RMDSZ frakció jelezte álláspontját, mely szerint az adóteher könnyítésére van szükségük a KKV-éknak. Azt is javasolták a kormányfőnek, hogy a mezőgazdasági adó ne a központi, hanem a helyi költségvetésbe kerüljön. „A gazdasági, de a közigazgatási logika is azt kéri, hogy a mezőgazdasági adó helyi adó legyen, amely a közösségek fejlődését szolgálja. Az RMDSZ azt javasolta a kormányfőnek, hogy a legrosszabb esetben is legalább nyolcvan százaléka az adónak maradjon helyben és mindössze húsz százalék kerüljön a központi költségvetéshez” – mondta el Winkler Gyula.

Kimaradt?