Stresszfaktor a hőmérséklet-ingadozás a szervezetünknek – Az orvosok elmagyarázzák, miért lehet veszélyes
A kinti hőmérséklet hirtelen és jelentős csökkenése, például 18-19 Celsius-fokról 2-3 Celsius-fokra, ahogyan az elmúlt napokban történt, jelentős hatással lehet az emberi szervezetre, és rendkívül veszélyes is lehet – figyelmeztetnek a Temesvári Fertőző Betegségek Kórházának orvosai. Elmagyarázták: a nagy hőmérsékleti ingadozások hatására a vérnyomás emelkedik és a szívverés gyorsul, a légzés nehezebbé válhat. Egy négy Celsius-fokos hőmérséklet-különbség esetén 10-12 nap alkalmazkodási idő szükséges a testünknek.
A nagy hőmérséklet-különbségek stresszt jelentenek az emberi szervezet számára, és nyomást gyakorolnak a szív- és érrendszerre, valamint a légzőrendszerre – figyelmeztetnek a temesvári Victor Babes Fertőző Betegségek Kórházának orvosai kedden kiadott sajtóközleményükben, írja a news.ro.
Ez a sebezhetőség szerintük leggyakrabban a kisgyermekeket, az időseket és a már egyébként is betegségekben szenvedő embereket érinti, különösen a krónikus tüdőbetegségben szenvedőket.
A krónikus betegek nehezebben viselik
A temesvári kórház sajtóközleménye szerint az emberi szervezet képes alkalmazkodni a hőmérsékletkülönbségekhez, de ehhez időre van szüksége. Egy 4 Celsius-fokos különbséghez 10-12 nap alkalmazkodási idő kell a testünknek. A nagy hőmérséklet-különbségek hőstresszhez vezethetnek, ami befolyásolja a szervezet belső hőmérséklet-szabályozó képességét.
„A környezeti hőmérséklet hirtelen és jelentős csökkenése, például 18-19 Celsius-fokról 2-3 Celsius-fokra, ahogyan az elmúlt napokban történt, jelentős hatással lehet az emberi szervezetre, és rendkívül veszélyes lehet. A hatások közé tartozik a perifériás erek összeszűkülése és a szív- és érrendszerre gyakorolt stressz. A nagy hőmérsékletkülönbségek további terhelést jelenthetnek. Ez a vérnyomás és a pulzusszám emelkedését eredményezi, ami veszélyes lehet a szívbetegekre. A légzés is nehezebbé válhat, mivel a szervezet nem tud olyan gyorsan alkalmazkodni. Ilyen körülmények között azok, akik olyan légzőszervi betegségekben szenvednek, mint az asztma vagy a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), súlyosabb tüneteket tapasztalhatnak” – magyarázta Dr. Adra Trușculescu, a temesvári Victor Babeș Kórház tüdőgyógyász főorvosa.
Az alkalmazkodási időszak alatt szervezetünk több szakaszon megy keresztül. „Az emberi test képes alkalmazkodni a hőmérséklet-változásokhoz azáltal, hogy állandó testhőmérsékletet tart fenn. Amikor a hőmérséklet csökken, a szervezet felgyorsítja az anyagcserét, a vért a létfontosságú szervekhez irányítja, és kevesebbet izzad” – fejti ki a szakember. Hozzátéve, hogy a tüdőbetegségben szenvedő betegeket azért érintheti erősebben a hőmérsékletváltozás, mint az egészséges embereket, mert előbbiek nehezen lélegeznek, ami megnehezítheti számukra az állandó testhőmérséklet fenntartását. „Amikor a hőmérséklet csökken, a tüdőbetegségben szenvedő betegek olyan tüneteket tapasztalhatnak, mint a reszketés, hidegrázás, szédülés és koncentrációzavar” – áll a közleményben.
Réteges öltözködés és meleg ital
Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy a nagy hőmérséklet-különbségekkel kapcsolatos kockázatok minimalizálása érdekében fontos, hogy megfelelő védekezési intézkedéseket tegyünk, azaz öltözzünk rétegesen, ez segít fenntartani a testhőmésrékletet.
Emellett a meleg italokat ajánlják, mint írják: „a meleg italok megfelelő fogyasztása elengedhetetlen az élettani funkciók fenntartásához a hidegben”. Fontos ugyanakkor a kiegyensúlyozott táplálkozás: „a tápanyagokban gazdag étrend segíti az anyagcserét és a szervműködést”, és javasolt a mérsékelt fizikai aktivitás is, ami serkenti a belső hőtermelést az orvosok szerint.
CSAK SAJÁT