Párizsi olimpia: feleannyi volt a szén-dioxid-kibocsátás, mint az előző játékokon
A 2024-es párizsi olimpia során az üvegházhatású gázok kibocsátása feleannyi volt, mint a korábbi olimpiákon, annak ellenére, hogy a légi közlekedésnek a vártnál nagyobb hatása volt, jelentették be büszkén a szervezők.
„Büszkén mondhatjuk, hogy a korábbi rendezvényekhez képest 54,6%-kal csökkentettük a játékok szénlábnyomát” – jelentette ki Georgina Grenon, a párizsi olimpia „környezetvédelmi kiválóságért” felelős igazgatója, idézi az AFP, írja a News.ro. A szervezők számításai szerint a szénlábnyom 1,59 millió tonna CO2-egyenérték (teqCO2) volt.
Megállapítják, hogy ez nagyjából megfelel a kitűzött „szén-dioxid-kibocsátási költségvetésnek” (1,58 millió teqCO2), és nagyjából összhangban van azzal a tágabb céllal, hogy a 2012-es londoni és a 2016-os riói játékok átlagához képest, amely körülbelül 3,5 millió teqCO2 volt, felére csökkentsék a szén-dioxid-kibocsátást. „Az utolsó pillanatig jelentős erőfeszítéseket tettünk a szervezés minden területén” – mondta Georgina Grenon ennek kapcsán.
Különösen az építési lábnyom volt korlátozott, mivel 95%-ban meglévő vagy ideiglenes infrastruktúrát használtak, ellentétben a sokat bírált katari világbajnoksággal. Míg azonban a teljes kibocsátás általában összhangban volt az előrejelzésekkel, az egyes összetevők súlya végül egészen másként alakult, mint amit eredetileg jósoltak. A kibocsátásokat három harmadra osztották: egyharmad az utazásra, egyharmad az építésre, egyharmad pedig a játékokkal kapcsolatos műveletekre (szállás, biztonság, étkeztetés stb.). Ezek a műveletek végül a szénlábnyomnak csak 18%-át tették ki, mivel a tervezettnél nagyobb erőfeszítéseket tettek, például az energia terén (generátorok helyett az elektromos hálózatot használták) vagy bizonyos berendezések bérlését részesítették előnyben.
Az utazás azonban a vártnál nagyobb tehernek bizonyult, ez a teljes szénlábnyom 53%-át tette ki. „Megdöntöttük a jegyeladási rekordokat, így több nézőnk volt, mint eredetileg számítottuk” – mondta Georgina Grenon.
Ezek között sok nem európai néző is volt (az összes néző 12,1%-a): mivel sok amerikai, brazil és kanadai repült ide, sok CO2-kibocsátást jelentett az utazásuk. A szervezők azt is vállalták, hogy olyan projekteket finanszíroznak, amelyek annyi CO2-t kötnek meg, illetve nem bocsátanak ki, mint amennyit ők, például tiszta főzőrendszereket Afrikában és naperőműveket Szenegálban és Vietnamban.
„Azt vállaltuk, hogy a műanyag-felhasználást a korábbi játékokhoz képest a felére csökkentsük” –tette hozzá Georgina Grenon. „Ha összehasonlítjuk Londonnal, ugyanazzal a kiosztott mennyiséggel, akkor az étkeztetésben az egyszer használatos műanyag tekintetében-52%-nál vagyunk. Tehát betartottuk az ígéretünket” – hangsúlyozta.
CSAK SAJÁT