Nem sietik el az önállósodást a romániai fiatal férfiak

Átlagban 30,3 évesen intenek búcsút a mamahotelnek, míg a nők ezt már 25,6 éves korukban megteszik.

Romániában a legnagyobb az eltérés a két nem között az átlagéletkor tekintetében, amikor a saját lábukra állnak, derül ki az Eurostat legfrissebb adataiból. A romániai fiatal nők átlagban 25,6 évesen költöznek el otthonról, míg az erősebb nem tagjai 30,3 éves korukig az anyjuk szoknyája mellett maradnak, ami 5 évet meghaladó eltérést jelent, míg az EU szintjén csak 1,9 év a különbség.Fotó: Pixabay

A két nem együttes önállósodási átlagéletkora Romániában 28 év. Ez jóval meghaladja az Európai Unió 26,5 éves átlagértékét.

Magyarországon hamarabb vágnak neki az életnek a fiatalok, mint nálunk, 27,3 évesen. A szebbik nem anyaországi tagjai 26, míg a férfiak 28,6 évesen repülnek ki a családi fészekből.

Egyetlen olyan EU-tagország sincs, ahol a férfiak hamarabb önállósodnának, mint a nők. A különbség Dániában a legkisebb, mindössze fél év.

Legtovább a portugál fiatalok időznek az úgynevezett mamahotelben, 33,6 éves korukig. A portugál férfiak még később, átlagban 34,4 évesen kezdik meg a teljesen önálló életet. A horvát férfiak azonban még rajtuk is túltesznek, átlagban 34,9 évesen repülnek ki a családi fészekből. A két nem együttes átlaga alapján azonban Horvátország csak második, 33,3 évvel. Harminc évnél magasabb átlagot még három országban mértek a statisztikusok: Szlovákiában 30,9, Görögországban 30,7, Bulgáriában pedig 30,3 évet.

Az északi országok fiataljai ellenben nem halogatják az önállósodást. Legkorábban a svédeknél következik be, 19 éves korban, a finneknél 21,2, a dánoknál 21,3, az észteknél 22,7, a hollandoknál pedig 23,3 évesen.   

Nehezen megmagyarázható érdekesség, hogy az egymással közeli rokonságban levő, szomszédos államokban élő szlovákok és csehek esetében jelentős, kereken 5 éves eltérés van a kirepülő fiatalok átlagéletkora között, utóbbiaknál 25,9 év.

Kapcsolódók

Kimaradt?