Nem lesz egyhamar szexuális felvilágosítás az iskolákban

Bár tavaly óta szülői beleegyezéssel tanítható nyolcadik osztálytól az egészségügyi nevelés elnevezésű tantárgy, amely arra hivatott, hogy megakadályozza a kiskorúak körében a nemi betegségek terjedését és megelőzze a serdülőkori terhességet, egyelőre a gyakorlatban inkább iskola- és tanárfüggő milyen felvilágosítást kap az iskolában a gyermek. Szabó Ödön képviselő szerint az új tanügyi törvény előírja az egészségügyi nevelést opcionális tárgyként, de nem a szexuális felvilágosítást.

A szexuális nevelés hiánya miatt áll első helyen Románia a szexuális kizsákmányolás tekintetében, és az iskolai szexuális neveléssel lehetne áttörést elérni, emelte ki a Kolozsvári Magyar Napok rendezvényén,  a Loverboy – a cukormáz alatti igazság című beszélgetésen Csép Éva Andrea képviselő.

„Ennek hiánya miatt vagyunk első helyen a szexuális kizsákmányolás tekintetében, hisz tudni kellene, mi az, ami bántalmazás, erőszak, mi a védekezés, az intim szféra stb. Sok családban szükség van a kiegészítő nevelésre, sokan tudatlanságuk miatt áldozattá válnak. Nagy harcosa voltam az iskolai szexuális nevelésnek, de nem sikerült átvinni ilyen formában az erről szóló törvényt” – magyarázta a kolozsvári beszélgetésen a képviselő, aki a képviselőház munka- és szociális ügyekért felelős bizottságának alelnöke.

A szerző felvétele

Hozzátette, azt szerette volna, hogy úgy módosítsák a törvénytervezetet, hogy az kötelezővé tegye a szexuális nevelést, de esetleg kérhesse a szülő, hogy ne vegyen részt ezen a gyereke.

Iskolafüggő, milyen a felvilágosítás

Jelenleg iskola- és tanárfüggő, hogy milyen felvilágosításban, felkészítésben részesülnek a gyerekek.  Németországi mintán alapuló játékos foglalkozásokat tartott a Kolozsvári Magyar Napokon, de főként iskolákban szokott ilyeneket tartani Fejér Ákos biológiatanár és Albert Katalin biológus Kolozsváron.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

A Maszol kérdésére Fejér Ákos elmesélte az Életünk a család magyarországi egyesület projektje keretében végeztek képzést egy éve a jogvédett programok használatára, ami a 10-13 éves korosztálynak szól.

„Nem szeretjük szexuális felvilágosításnak nevezni, mert amiről beszélünk az olyan természetes dolog, mint az, hogy lélegzünk, járunk, működik a vesénk” – kezdte Fejér Ákos.„A Titkos küldetés – ami a fiúknak szól egy ötórás foglalkozás, mottója: férfias felelősséggel az életért – hisz ez lenne a cél, efelé haladni” – fejtette ki a biológiatanár.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

A foglalkozáson beszélgetnek a viselkedésbeli és lelki változásokról és ennek okairól, aztán a testi változásokról és okairól, „majd következik a küldetés: mint hímivarsejtek végigmegyünk az úton a petesejtig, képzés következik a titkos bázison. Majd beszélünk a herék védelméről, a merevedésről, a magömlésről, önkielégítésről. A harmadik részben a küldetés helyszínén vagyunk, a petesejtben, amit természetvédelmi területnek hívunk” – magyarázta a játékos foglalkozás menetét a biológiatanár.

A gyermekek reakcióival kapcsolatban elmondta, előfordul a kuncogás, nevetés.

„A reakciók vegyesek. Biológiatanár vagyok, az óráimon is beszélek erről. Vannak akkor is kuncogók, sőt van, hogy a röhögéstől nem lehet befejezni egy mondatot, de szerintem stresszoldás ez, és nem gond. Három-négy óra után aztán megkomolyodnak, de el kell telnie egy kis időnek” – mondta el a tanár. 

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

Hozzátette, „megvan bennük a merészség a kérdezéshez, ha megvan a bátorság a tanárban, hogy beszéljen. Nem is kell feltétlenül valamilyen tananyag. Lehet beszélgetni szerelemről, párkapcsolatról”.

Szűkszavú a tankönyv

Fejér Ákos szerint a biológia tankönyvekben a nemiség nagyon szűkszavúan és szárazan van tálalva.

„Minden hormont részletesen kifejt a tankönyv, a nemi hormonról egy-egy mondat van, és nagyon száraz, ahogy tálalja a tankönyv” – magyarázta. Kiemelte:„az biztos, hogy nincs eléggé tematizálva, törvényileg nagyon szabályozták, hogy mit lehet, például a szexuális úton terjedő betegségekről beszélni, és a fogamzásgátlásról. De ez inkább az elrettentő rész, amit a törvény lehetővé tesz, és hát nem ez a lényeg, a szép részéről, az értelméről is kell beszélni szerintem. Államilag nincs támogatva. Értem én, hogy nem szeretnék, hogy a genderelmélet bejöjjön az országba. Az államnak ez egy védekezési mechanizmusa” – fejtette ki.

Úgy látja, tájékozottabbak ma a gyerekek, de nem feltétlenül jó irányban.

 „Veszélyt látok abban, hogy milyen információhoz jut hozzá az a gyermek. Sokkal többet tudnak, mint én ennyi idősen, de sokkal kitettebbek is. Egyeseknél ezeken a foglalkozásokon erősen érződik a pornónyelvezet, látszik, hogy fogyasztója. A foglalkozás egyik célja az is, hogy ne vulgárisan fogalmazzák meg a kérdéseiket, mondanivalójukat” – magyarázta a tanár.

Kolozs megyében egyelőre ketten tartanak ilyen tevékenységeket. Albert Katalin biológus is azt tapasztalta, úgy gondolják a gyerekek, hogy sokat tudnak, de kiderül, hogy vannak még titkok.

„A menstruációs ciklus folyamatába próbáljuk bevezetni, abban a nagy buliba, ami két vérzés között zajlik, hogy meg is értsék a gyerekek, miért kell ennek megtörténnie. Dr. Elisabeth Raith a Ciklusshow – testem titkos jelzéseinek nyomában program megálmodója, és a könyve lenyűgözött. Az, hogy gyerekeknek el lehet így mondani” – magyarázta Albert Katalin biológus, aki a lányoknak tart foglalkozásokat. 

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

Úgy gondolja, ahhoz, hogy már a legelejétől pozitívan álljanak hozzá a menstruációhoz a gyerekek, fontos megkezdeni kiskorban, elmondani mi történik, és hogy „vannak országok, ahol megünneplik az első menstruációt, hisz azt jelenti, lehet gyermek, lesz jövő”.

„A menstruáció egyre korábbi életkorban jelenik meg, de a lélek is nem mindig éri utol a testet. Van, hogy a negyedikesek, tehát a tízévesek közt is van, akinél elindult a serdülés, az fogékony a témára. Többen csak néznek, nem érzik még aktuálisnak. A hetedikesek ők már tapasztalták is a ciklusokat, nekik már a lelküket is elérte” – mesélte a gyerekek reakcióit a biológus.

A foglalkozás része a szexuális felvilágosítás is, pár mondat arról, hogyan fogan a baba, mondta Albert Katalin.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

„Ennyit el lehet mondani egy negyedikesnek, a nyolcadikos pedig már tudja, és neki már más kérdései vannak, vele lehet másról beszélgetni. A Ciklusshow a kezdet, és évente lehet bővíteni az ismereteket. Lehet beszélni párkapcsolatról, kommunikációról, családtervezésről, hiszen csak a szexről és a védekezésről beszélni az egy elég brutális továbbadása annak, ami igenis fontos része az életünknek” – magyarázta Albert Katalin.

Egy Google-űrlapot kell kitöltenie a szülőnek, ha szeretné, hogy részt vegyen a gyermeke a foglalkozáson. Eddig többnyire részt vettek a diákok a foglalkozásaikon, mondta Fejér Ákos hozzátéve, nyilván elfogadja, ha a tanuló családjának más elképzelése van arról, hogyan világosítja fel a gyermekét, és ahhoz ragaszkodik. A két oktató elmondta, Marosvásárhelyen, Székelyföldön tudomásuk szerint már sok éve működik ilyen jellegű iskolai foglakozás, Kolozsváron egyelőre gyerekcipőben jár.

Szabó Ödön: nincs konszenzus, mert ez világnézeti kérdés

„Radikálisan más véleményen vagyok, mint Csép Éva Andrea képviselőtársam. Nyilván kell egyfajta nevelés, de jelen pillanatban az igazi probléma, hogy a szexuális nevelésből egy bizonyos réteg gendernevelésre gondol. Ebben radikálisan más a véleményen, hogy kell-e genderre vonatkozó oktatást bevinni az iskolába. Szerintem nem, de nyilván ez egy magánvélemény”– fejtette ki kérdésünkre Szabó Ödön képviselő, a képviselőház oktatási szakbizottságának alelnöke.

Fotó: Borsi Balázs

Úgy látja, szükséges a felvilágosítás, de ehhez jelenleg is több lehetősége a tanárnak.

„Az osztályfőnöki óráktól kezdve sok minden más eszköz rendelkezésre áll, és a biológia órák is – csak senki el nem olvassa, hogy mit ír a biológia tananyag, amikor az anatómiát tanítják , hogy van ott egyfajta szexuális felvilágosításra lehetőség. Ráadásul, szeretném látni azokat a szakembereket, akik képzettséggel rendelkeznek, és az iskolában oktathatják a szexuális felvilágosítást” – magyarázta. Hozzátette, mivel minden tárgyat a szakminisztérium által meghatározott képzettség és tanrend alapján lehet oktatni, így nem tartaná helyesnek, hogy valaki bemegy és elkezdi magyarázni azt, amit ő tart fontosnak a téma kapcsán.

A szexuális nevelést szerinte nem szabad összekeverni az egészségügyi neveléssel, mert előbb a szülőkkel is kell egyeztetni, hogy előbbi címén mi és milyen formában hangzik el. „Itt világnézeti kérdések is vannak. Ki miként szeretné a gyerekét felvilágosítani, ebbe a szülőnek kell legyen beleszólása” – magyarázta.

„Ezt le kell szabályozni. Az egészségügyi nevelés kapcsán azt gondolom, el kell készíteni egy ilyen jellegű tananyagot, de olyant, ami nem kifejezetten szexuális felvilágosítás. Azért mégsem szexórákat kell tartani” – hangsúlyozta Szabó Ödön.

Kiemelte, a most még érvényben lévő tanügyi törvény azt mondja ki, hogy a tanóra 25 százalékáról a tanár dönti el, hogy azt mivel tölti ki, ami szintén lehetőség lehet például a biológiatanár számára ismeretek bővítésére. „De nem minden tanár hajlandó erre, ami kiléptet a mechanikus oktatásból” – jegyezte meg.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

Szabó Ödön elmondta, az új tanügyi törvény szintén opcionális tantárgyként lehetővé teszi majd az egészségügyi nevelést, de nem idéntől, hanem majd a 2024-2025-ös tanévtől lehet erről szó, amikor kész lesz a módszertana is.

Kiemelte, az új tanügyi törvény életbe léptetésén dolgoznak, egész nyáron módszertanokat írt a minisztérium, de mindegyik nem készült el, hisz több mint száz módszertant kell elfogadni, ahhoz, hogy egyáltalán a tanév elkezdődjön. Hozzátette, sok tananyagot szellősítenek, hogy ne legyen túlterhelve a diák, a fő cél a tananyag alkalmazhatósága a mindennapi életben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?