Mi kerüljön az ünnepi asztalra? Jánossy Alíz gasztroblogger ajánlata karácsonyra
Unod már a húsleves-töltöttkáposzta kombinációt? Szeretnéd feldobni az ünnepi menüt, de nem tudod, mivel? Jánossy Alíz hobbiszakács és gasztroújságíró ajánlatával egy igazán különleges menüsort állítottunk össze, amely a hagyományos ízeket a modern konyha ínyencségeivel keveri. Mutatunk egy előételt, egy levest, egy főételt és egy desszertet, amelyek garantáltan az egész család kedvenceivé válnak.
A karácsony közeledtével ismét felmerül a kérdés: milyen fogások kerüljenek az ünnepi asztalra? Térségenként változó ugyan, de ettől függetlenül bátran kijelenthető, hogy megvannak azok a bizonyos jól bejáratott ételek, amelyek kötelező módon helyet kell kapjanak a tányéron. Húsleves, töltöttkáposzta, bejgli…hogy csak néhányat említsünk közülük. Ezek az ételek nem véletlenül váltak hagyománnyá, kivételesen finomak, és azonnal felébresztik mindenkiben a karácsonyi hangulatot. De mi van akkor, ha idén kicsit mást szeretnénk? Ha ragaszkodunk ugyan a hagyományos ízekhez, mégis belevinnénk egy kis változatosságot az ünnepi vacsorába? Jánossy Alíz gasztroújságíró, hobbiszakács, cukrász, illetve gasztroblogger segítségével összeállítottunk egy menüsort, amelynek nagyrésze épp a nemrégiben megjelent 100 csíkszeredai recept - 100 csíkszeredai háziasszony című könyvből származik.
Jánossy Alíz gasztronómiai író 100 recept-100 háziasszony című könyvsorozatának legújabb részét, a csíkszeredai receptekből álló kiadást nemrégiben mutatták be. A kötetben 100 csíkszeredai nő kedvenc, nemzedékek óta változatlanul kedvelt receptjét és más kultúrák egzotikus finomságait is bemutatják. Mint Jánossy Alíz fogalmazott, ez a kiadás merőben eltér az előzőektől, hiszen ebben mutatkozik meg leginkább, hogy a 21. századi nő jár-kel a világban, lát és hall dolgokat, megkóstol különleges ételeket, bátran kísérletezik, és távoli országok egzotikus finomságait képes a saját kultúrája ízvilágához igazítani. Nem véltelen tehát, hogy a hagyományos receptek mellett számos olaszos tésztaétel is helyet kapott, de egy oldal erejéig beköszön akár Vietnám is.
Az író elmondása szerint számos meglepetés érte ennek a kötetnek az összeállításakor. Mint fogalmazott, több olyan ételt is elkészítettek a felkért háziasszonyok, amelyekről soha nem gondolta volna, hogy Csíkszeredában is főzik.
Előétel
Mit szólnál, ha idén azt mondanám, felejtsd el a hidegtálat? Ha másért nem is, azért mindenképp, mert legalább egyszer biztosan megtörtént mindenkivel, hogy a vendégek olyan jól laktak vele, hogy a következő fogásoknak már nem jutott hely, te pedig bosszankodtál, hiszen órákat töltöttél velük a konyhában. Legyen ez idén másként. Jánossy Alíz ajánlata egészen újszerű, kreatív, és tökéletesen előkészíti az embert a következő fogásra:
Vodkás lazac
Hozzávalók:
- 1 evőkanál vaj
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 közepes hagyma
- 2 evőkanál vodka
- 15-20 dkg lazac
- 2 dl zsíros főzőtejszín
- só, bors
- 1 kis csokor petrezselyemzöld
- 25 dkg tagliatelle.
Elkészítése:
A hagymát apró kockára vágjuk, a felhevített vajon és olívaolajon megdinszteljük, sózzuk, borsozzuk, ráöntjük a vodkát, és addig kavargatjuk, amíg az alkohol elpárolog belőle. Ekkor beletesszük a kockára vagy csíkokra vágott lazacot, 1-2 percet kavargatva pároljuk, majd hozzáadjuk a főzőtejszínt, és kiforraljuk.
Ezzel párhuzamosan enyhén sós vízben al dentere (azt a készültségi szintet jelenti, amikor a főtt tészta vagy rizs állaga még feszes, azaz harapása van, de már nem túl kemény, és már nem nyers) főzzük a tagliatellét, leszűrjük, majd beleforgatjuk a tejszínes lazacba, és megszórjuk finomra vágott petrezselyemzölddel.
Készítette: Bârsan Maria (Csíkszereda) a baróti Tortoma Kiadó 100 csíkszeredai recept, 100 csíkszeredai háziasszony című könyvében.
Leves
A karácsonyi menüsor elkészítésénél érdemes hangsúlyt fektetni arra, hogy olyan fogásokkal készüljünk, amelyek után még marad hely egy következőnek, tehát az étel ne legyen sem túl zsíros, sem túl olajos, sem nehéz. Leves szempontjából erre is kínálunk egy tökéletes alternatívát.
Murokkrémleves
Hozzávalók:
- 10-14 közepes murok (sárgarépa)
- 1,5 dl tejszín
- 2-3 evőkanál olívaolaj
- szurokfű (oregánó)
- só
- 2 l zöldségalaplé vagy 1 evőkanál ételízesítő és 2 l víz
- 2-3 cikk fokhagyma
- a pirított kenyérkockához: 2-3 szelet kenyér, 1 cikk fokhagyma, 1 evőkanál olívaolaj
- a sajtkoronghoz: 5-10 dkg száraz sajt
Elkészítése:
A kb. 1-2 centis karikákra vágott murkot sózzuk, megszórjuk szurokfűvel, meglocsoljuk olívaolajjal, összeforgatjuk, és egy sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. Az így előkészített murkot 200 Celsius-fokra hevített sütőben kb. 30 perc alatt puhára sütjük.
Ezalatt elkészítjük a levesbetéteket. A kenyeret felkockázzuk, az olívaolajon megpirítjuk, közben rányomunk egy cikk fokhagymát, és összeforgatjuk. A sajtot megreszeljük, száraz serpenyőbe egy-egy halmot rakunk, és korongokat sütünk belőle. Tálalásig mind a pirított kenyérkockákat, mind a sajtkorongokat félretesszük. Közben felforraljuk a zöldségalaplét vagy az ételízesítővel ízesített vizet is.
Egy másik edényben kevés olajon megfuttatjuk az apróra vágott fokhagymát, hozzáadjuk a megsült murkot, majd a zöldségalaplét vagy az ételízesítős vizet folyamatosan adagolva, botmixerrel pépesre zúzzuk. A legvégén keverjük bele a tejszínt.
Az ínyenc krémlevest langyosan, pirított kenyérkockával és sajtkoronggal tálaljuk.
Készítette: Lázár Katalin (Kati) és Lázár Cecília (Csíkszentkirály) a baróti Tortoma Kiadó 100 alcsíki és kászoni recept, több mint 100 alcsíki és kászoni háziasszony című könyvében.
Főétel
Ha az előző fogások után esetleg valaki azt mondaná, finomak voltak, de azért hiányoznak a hagyományos ízek, a főétellel biztosan ki lehet majd engesztelni bárkit. Maradunk tehát továbbra is a nem túl zsíros-nem túl olajos-nem nehéz vonalon, mégis visszatérve kicsit a megszokott ünnepi ízvilághoz.
Konfitált kacsacomb kétféle körettel és meggyszósszal
Hozzávalók:
- A konfitált kacsacombhoz: 4 kacsacomb, só, bors, kacsazsír, amennyi ellepi, 1 grépfrút, 1 alma, 1 szál kakukkfű, 4 cikk fokhagyma, 1 nagy fej hagyma
- A rösztipityókához (hagymás tört burgonya): 1 kg főtt pityóka (burgonya), 1 fej hagyma, 1 evőkanál zsír, 4 cikk fokhagyma, só, bors, pirospaprika (fűszerpaprika)
- A párolt vörös káposztához: 1 közepes fej káposzta, 1 evőkanál zsír, 2 evőkanál cukor, 1 mokkáskanál szemes köménymag, só, bors, balzsamecet
- A meggyszószhoz: 50 dkg meggy, 1-2 evőkanál cukor, 1 mokkáskanál őrölt fahéj, ¼ citrom leve, 1 dl főzőtejszín
- A díszítéshez: ribizligerezdek, mikrozöldek.
Elkészítése:
A kacsacombokat sózzuk, borsozzuk és egy sütőpapírral bélelt mély lábosban szépen elrendezzük. Az edénybe beletesszük a lehártyázott és cikkeire szedett grépfrútot, a félbevágott almát, a megpucolt hagymát egészben, a fokhagymacikkeket meg a kakukkfüvet, rászórunk 2-2 mokkáskanálnyi sót és borsot, majd az egészre annyi kacsazsírt öntünk, amennyi bőven ellepi, és 110 Celsius-fokos lerben (sütőben) 8 órát sütjük. Ezután a combokat kivesszük a zsírból, sütőlapra tesszük, majd 180 Celsius-fokra hevített lerben légkeveréssel rápirítunk.
Amíg a kacsa sül, elkészítjük a kétféle köretet és a szószt.
A rösztipityókához a főtt pityókát meghámozzuk, a reszelő nagy fokán lereszeljük, sózzuk, borsozzuk és összekeverjük. A hagymát apró kockára vágjuk, a zsíron megdinszteljük, közben hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, megszórjuk pirospaprikával, összekavarjuk, majd beletesszük a fűszerezett, reszelt pityókát, és többször átforgatva felforrósítjuk.
A párolt vörös káposztához előbb a káposztát lesarvaljuk, vagyis vékony szálasra vágjuk. Egy lábosban világosra pergeljük (karamellizáljuk) a cukrot, hozzáadjuk a sarvalt (szálasra vágott) káposztát, beletesszük a zsírt, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk köménymaggal, és időnként kevés vizet öntve alája, néha megkavarva puhára pároljuk. A végén kevés balzsamecettel savanyítjuk.
A meggyszószhoz a kimagozott meggyet kevés vízben megfőzzük, cukorral, őrölt fahéjjal és citromlével ízesítjük. Ha a meggy megfőtt, beletesszük a főzőtejszínt, felforraljuk, majd botmixerrel pépesítjük.
A konfitált kacsacombot rösztipityókával és párolt vörös káposztával tálaljuk, mellé meggyszószt kínálunk, illetve pirosribizli-gerezdekkel és mikrozöldekkel díszítjük a tányért.
Készítette: Ábrahám Anna-Mária (Csíkszereda), a baróti Tortoma Kiadó 100 csíkszeredai recept, 100 csíkszeredai háziasszony című könyvében.
Desszert
Amikor az ember úgy érzi, már egy falatot sem tud többet enni, a desszertnek akkor is van még hely. Furcsa, de minden esetben így van. A következő süteménnyel pedig hatványozottan ez a helyzet: garantáltan utolsó morzsáig elfogy majd.
Kinder Bueno-torta
Hozzávalók:
- A piskótához: 6 tojás, 25 dkg cukor, 20 dkg liszt, 2 evőkanál kakaó, 6 evőkanál olaj
- A krémhez: 20 dkg Kinder tejcsokoládé, 20 dkg tejszín, 50 dkg mascarpone, 6 rúd Kinder Bueno
- A cukorsziruphoz: 1 csésze víz, 1 evőkanál cukor, 1 tasak vaníliás cukor; a díszítéshez: 2 dl tejszín.
Elkészítése:
A piskótához előbb a lisztet összevegyítjük a kakaóval – felhasználásig félretesszük. Ezután a tojásokat szétválasztjuk, a sárgájákat egy tálacskába gyűjtjük, a fehérjéket egy másik tálban kihabosítjuk, majd több részletben hozzáadva a cukrot, kemény, fényes habbá verjük. A tojássárgájákat egyenként belekeverjük a tojásfehérjehabba, hozzáadjuk az olajat, majd óvatosan beleforgatjuk a liszt-kakaó keveréket. Az így nyert piskótamasszát sütőpapírral bélelt 24 cm átmérőjű kerek tortaformába öntjük, majd 170 Celsius-fokra melegített sütőben alsó-felső sütési fokozaton kb. 35-40 perc alatt megsütjük. Ha megsült, rácsra borítjuk, lehúzzuk róla a sütőpapírt, és hagyjuk teljesen kihűlni.
Amíg a piskóta hűl, elkészítjük a krémet és a cukorszirupot. A cukorsziruphoz a vizet a cukorral és a vaníliás cukorral felforraljuk, majd teljesen lehűtjük.
A krémhez előbb kemény habbá verjük a tejszínt, és felhasználásig félretesszük. Ezután gőz fölött felolvasztjuk a tejcsokoládét, hozzáadjuk a mascarponéhoz, konyhai robottal habosra kavarjuk, végül beleforgatjuk a tejszínhabot.
A már kihűlt piskótát három egyforma lapra vágjuk. Az első lapot kerek tortaformára tesszük, meglocsoljuk cukorsziruppal, rásimítjuk a krém felét és rátördelünk 3 rúd Kinder Buenót. A második lapot a krémre illesztjük, ezt is meglocsoljuk cukorsziruppal, rákenjük a maradék krémet, rátördeljük a maradék Kinder Buenót, majd befödjük a harmadik lappal, azt is meglocsoljuk cukorsziruppal, majd hűtőbe tesszük. A díszítéshez a tejszínt felverjük, bevonjuk vele a tortát, majd tetszés szerint díszítjük, és egy éjszakát hűtőben pihentetjük.
A tortát szeletekre vágva tálaljuk.
Készítette: Birta Erika (Csíkszereda), a baróti Tortoma Kiadó 100 csíkszeredai recept, 100 csíkszeredai háziasszony című könyvében.
Jó étvágyat!
CSAK SAJÁT