Böjte Csaba: „Egész évben a család kellene legyen a középpontban”

Karácsony előestéjén rendhagyó adással jelentkezett a csütörtöki Maszol #Fórum. Ezúttal Böjte Csaba ferences szerzetessel beszélgetett élő adásban a kereszténység egyik legfontosabb ünnepéről, a karácsonyról a Maszol munkatársa, Varga-Mihály Márton.

A mai felgyorsult világban, a közösségi médiában kerekedő információvihar közepette fontos megállnunk egy kicsit és végiggondolnunk, mit adott a világnak a hit, amely a gyermek Jézus megszületésében öltött testet. Csaba testvérrel arról elmélkedtünk, hogy napjainkban képesek vagyunk-e a lassításra, a karácsony eredeti üzenetének befogadására, és egyáltalán, miképpen lehetséges megélnünk azt a csodát, amely mindennap velünk van, ha kicsit odafigyelünk azokra az apró dolgokra, amelyek valóban fontosak.

A nehéz sorsú, árva vagy félárva, nélkülöző családokban élő gyerekeket felkaroló dévai Szent Ferenc Alapítvány létrehozója a beszélgetésben kifejtette, hogy a „karácsony számomra Isten hitvallása, Hiszekegye”, és történetet osztott meg a nézőkkel. Még a koronavírus-járvány előtt egyik évben a gyerekekkel egy női börtönt kerestek fel az ünnepek előtt, és kántáltak, majd megajándékozták a fogvatartottakat.

„A látványtól még a börtönparancsnok is elérzékenyült, de a gyerekek is napokon keresztül mesélték, hogy jó volt jónak lenni. Próbáljuk megajándékozni a gyerekeinket a jócselekedet örömével” – mondta Böjte Csaba válaszul arra a kérdésre, hogy hányféle ajándék van.

Még soha nem volt ilyen jó világ

„A kétezer éves kereszténység Európán látszik: gondoljunk csak a közoktatásra, közvilágításra, közbiztonságra – ezek a karácsony és a szeretet gyümölcsei” – jelentette ki a szerzetes, majd Erdély egykori fejedelmét, Bethlen Gábort idézte, aki azt írta, hogy békét szerető ember volt, de „40 csatában többi mint 5000 ember vérét ontottam”.

„A mai politikusoknak már nem tapad vér a kezükhöz, mint ötszáz évvel ezelőtt. Fejlődik a világ, adjunk hálát ezért, mert bár messze van Isten országa, de jó a világ. (…) Ma már nehezebben lehet egy fiatal kezébe fegyvert adni, hogy ölje meg az embertársát, és a szeretet kibontakozik” – hívta fel a figyelmet rá, hozzátéve, hogy nem az a kérdés, hányan vannak a templomban, „hanem hány embernek van szeretet a szívében.”

Véget értek a sötét idők

Tévedés azt gondolni, hogy 100-200 évvel ezelőtt nagyobb békesség lett volna a Földön. „Az én apámat az 1950-es évek végén elvitték, és hét évre elítélték, mert verset írt. Szerencsére nem kell mondjam a gyerekeknek, hogy vigyázzanak, mit írnak az sms-ben, mert elviszi őket a fekete autó… Örvendjük a véleményszabadságnak, és bár élesen sokan bírálnak mindent és mindenkit, hiszem, hogy ehhez a szabadsághoz fel fogunk nőni, s az önkontrollunk nagyobb, erősebb lesz” – fogalmazott Böjte Csaba, hangsúlyozva, hogy „nem a világ végére készülünk, hanem a szeretet országát várjuk.”

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

„Még nem volt 30 esztendő Erdély földjén, hogy valamilyen hadsereg nem vonult fel, valakit nem koncoltak fel. Tehát jó világban éltünk. Én hálás vagyok 2021-ért is. Ilyen jó világ még soha nem volt. Továbbtanulási lehetőség, utazási lehetőség, tegnap Budapesten voltam, ma már Déván vagyok, adományokat hoztam, és azt nem vámolták meg, nem kobozták el. Beteg voltam én magam is, elvitt a mentő, de meggyógyítottak, mert komoly szakemberek vannak. Ez a szolidaritás – nem hiszem, hogy valaha is az emberiség nagy tömege ennyire szolidáris lett volna, hiszen a koronavírus miatt, az öregek és betegek védelmében leállították az országokat” – érvelt.

Szabadítsuk meg magunkat a felesleges terhektől

A műsorvezető kérdésére, hogy tudunk-e még felnőttként úgy örülni karácsonykor, mint gyerekkorunk, s hogyan tudnánk „felengedni”, az egyházférfi azt felelte: praktikus dolog a két kocsi, három-négy telefon a családban, de ez teher. „Kezdjük úgy az új évet, hogy nézzük meg, mi az, ami felesleges teher, szabadítsuk fel magunkat az élet élvezésének a lehetőségére. Szükségünk van reformra, de nem azért, mert rossz a világ, hanem mert mi hoztunk egy-két rossz döntést” – mondta.

A halmozás Böjte Csaba szerint arra vezethető vissza, hogy 1990 előtt, a kommunista rendszerben „mindenki nélkülözött, mindenki vágyott arra, amit csak a tévében látott”. Úgy vélte, az emberek mohóbbak emiatt, mint kellene, de ez is „be fog állni a normális kerékvágásba”. „Saját hibáinkból tanulunk, s rájövünk, hogy az örömök nem a birtoklásból fakadnak” – mondta.

Böjte Csaba szerint az anyagi világ „csomagolópapír, a diploma, autó, ház nem, de a családtagok elkísérnek az utolsó úton”. „Egész évben a család kellene legyen a középpontban, nem az a fontos, hogy mit veszünk fel, vagy mit eszünk” – intett.

Amint azt élő műsorban a vendég előre jelezte, a telefonja – amiről bejelentkezett – bő fél óra után lemerült, így Böjte Csaba már csak karácsonyi jókívánságot és áldást tudott mondani, mert ezután véget ért az ünnepi Maszol #Fórum.

Kapcsolódók

Kimaradt?