Magyar kutatók szerint a csecsemőkhöz hasonlóan kutyák is jobban figyelnek a nők hangjára, mint a férfiakéra

A kutyák jobban vonzódnak a nők hangjához, mint a férfiakéhoz, állapították meg az ELTE és a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) tudósai – írja a Science Alert alapján a 24.hu portál. A kutatók ugyanis arra jöttek rá, a kutyák esetében is célravezető a dajkanyelv, másszóval az a fajta beszédmód, ami magas hangon, túlzó hangsúllyal történik.

A szakértők 19 kutya agyát vizsgálták fMRI-géppel: három különböző, előre felvett emberi beszédet játszottak le nekik. Míg az egyik felvételen egy kutyához beszéltek, addig a másikon egy csecsemőhöz, a harmadikon pedig egy felnőtt emberhez. A felvételeken a beszélő valamikor férfi, máskor pedig nő volt.

Illusztráció forrása: Unsplash

A megfigyeléseik alapján arra jutottak, az állatok agyának hallásközpontja akkor a legaktívabb, amikor egy nőtől hallanak kutyákhoz vagy csecsemőkhöz intézett dajkabeszédet.

A tudósok úgy vélik, két oka lehet a jelenségnek: az egyik, hogy az emlősök eleve érzékenyebbek a magasabb, változatosabb frenkvenciájú hangokra, a másik pedig, hogy a farkasok háziasításakor az ilyen tulajdonsággal rendelkező egyedeket szűrték ki az emberek.

Gergely Anna és kollégái szerint a kutyák háziasítás előtti ősei közül hajlamosabbak voltak az emberhez közel maradni és nekik szót fogadni, akik a hozzájuk intézett magas dajkanyelvre jobban reagáltak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?