banner_iN7jIpst_CA_webbanner_970x250.gif
banner_dRprRixD_CA_webbanner_728x90.gif
banner_Uh7uQhAd_CA_webbanner_300x250.gif

Immunizációs világhét: komoly veszély fenyeget az alacsony átoltottság miatt

Az immunizáció világhetét tartják világszerte április 24. és 30. között, mely kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a védőoltások életmentő szerepére és a közös felelősségvállalás fontosságára. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az elmúlt öt évtizedben legalább 154 millió életet mentettek meg az alapvető védőoltások, de a járványok visszatérő hullámai és az alacsony átoltottság miatt komoly veszély fenyeget. Európában példátlan mértékben terjed a kanyaró, és több országban a gyermekek csaknem egyötöde nem kapta meg az első adag oltást.

Az Immunizációs Világhét (április 24–30.) idei mottója: Az oltás mindenki számára emberileg lehetséges (Immunization for All is Humanly Possible), hangsúlyozva, hogy a cél az oltással megelőzhető betegségekkel szembeni védelem kiterjesztése minél több emberre és közösségre. 

154 millió megmentett élet öt évtized alatt

A WHO szerint az elmúlt 50 év során az alapvető vakcinák legkevesebb 154 millió életet mentettek meg, ami azt jelenti, hogy minden percben hat életet – minden áldott napon, öt évtizeden keresztül. A gyermekkori túlélési arányok 40%-os javulása is döntő részben az oltásoknak köszönhető, így ma már több gyermek éli meg az első születésnapját, mint az emberiség történetében korábban bármikor. A legtöbb életet a kanyaró elleni vakcina mentette meg – az összes megmentett élet 60%-át, emlékeztetnek az esemény honlapján.

Minden percben hat életet mentettek meg az oltások. | Fotó: Pexels

A WHO figyelmeztetése szerint fordulóponthoz érkeztünk a globális egészségügy történetében. A vakcinával megelőzhető betegségek felszámolásában nehezen elért eredmények veszélyben vannak. A kormányok, segélyszervezetek, kutatók, egészségügyi dolgozók és szülők több évtizedes közös erőfeszítései vezettek oda, ahol ma tartunk – egy olyan világba, ahol felszámoltuk a himlőt és majdnem felszámoltuk a gyermekbénulást – mutat rá szervezet, írja az Agerpres.

A WHO figyelmeztet, a cél nem csupán az, hogy elérjék azokat a gyermekeket, akik soha nem kaptak védőoltást, hanem az is, hogy megvédjék az időseket az influenzától, a csecsemőket a maláriától és az RSV-től, a várandós nőket a tetanusztól, és a fiatal lányokat a HPV-től.

A WHO szerint a 2030-as Immunizációs napirend felé vezető út felénél járva, 2025-ben az immunizációs világhéten nemcsak azt vizsgálják, hogy az oltás mit tesz ma az életek javításáért, hanem azt is, hogy mit érhet el az immunizáció az elkövetkező évtizedekben, amikor egyre több gyermek kapja meg az alapvető oltóanyagokat, és új vakcinákat fejlesztenek ki a betegségek még szélesebb köre ellen minden életkorban.

Európa történelmi kanyarójárvánnyal néz szembe

A UNICEF márciusi jelentése szerint 2024-ben 127 350 kanyarós esetet regisztráltak az európai régióban – kétszer annyit, mint 2023-ban, és a legtöbbet 1997 óta. A legtöbb esetet Románia (30 692) és Kazahsztán (28 147) jelentette. A megbetegedések több mint 40%-a 5 év alatti gyermekeket érintett, és az esetek több mint fele kórházi kezelést igényelt. 38 haláleset is történt a betegség szövődményei következtében a március 6-i adatok szerint.

Az emberiség egyik legnagyobb vívmánya az oltás. | Fotó: Pexels

A kanyarós megbetegedések száma a régióban 1997 óta, amikor mintegy 216 000 esetet jelentettek, általában véve csökkent, és 2016-ban elérte a 4440-es mélypontot. Azonban 2018-ban és 2019-ben a betegség felfele ívelése volt megfigyelhető: 89 000, illetve 106 000 esetet jelentettek. A COVID-19 világjárvány idején a védőoltási lefedettség csökkenését követően 2023-ban és 2024-ben ismét jelentősen megnőtt az esetszám. Számos országban az átoltottság aránya még nem tért vissza a járvány előtti szintre, ami növeli a járványkitörések kockázatát, derül ki az UNICEF honlapján feltüntetett adatokból.

2024-ben az európai régióban jegyezték a világ kanyarós eseteinek egyharmadát. Csak 2023-ban a régióban 500 000 gyermeket nem oltottak be a kanyaró elleni vakcina (MCV1) első adagjával, amelyet a rutinimmunizációs szolgáltatások keretében kellene megkapjanak a kicsik.

A kanyaró nem ismer határokat

„A kanyaróvírus sosem nyugszik – és mi sem nyugodhatunk” – figyelmeztetett Dr. Hans P. Kluge, a WHO európai regionális igazgatója. Regina De Dominicis, az UNICEF európai és közép-ázsiai regionális igazgatója kormányzati fellépést sürget, hosszú távú befektetést az egészségügyi személyzetbe. A WHO és az UNICEF szerint a kanyaróvírus rendszeresen terjed kontinensek között, és bárhol képes járványt okozni, ahol oltatlan vagy alacsonyan átoltottságú közösségek élnek.

A világhét célja felhívni a figyelmet a közös felelősségvállalás fontosságára. | Fotó: Pexels

A WHO statisztikái szerint Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Észak-Macedónia és Románia esetében az első adag kanyaró elleni vakcinával (MCV1) történő átoltottság 80% alatt van – jóval elmarad a 95%-os közösségi átoltottsági küszöbtől.

A kanyaró a vírus okozta szövődményeken túl – tüdőgyulladás, agyvelőgyulladás, hasmenés és kiszáradás – maradandó károsodást is okozhat: rokkantsághoz vezethetnek a szövődmények, látásvesztést is okozhat. Az immunrendszert is károsíthatja azáltal, hogy „kitörli” a fertőzés elleni küzdelemre vonatkozó memóriát, így a kanyarót túlélők sebezhetővé válnak más betegségekkel szemben. A vírus elleni legjobb védekezés a védőoltás.

UNICEF és WHO szakértői felszólítják az aktív járvánnyal küzdő kormányokat: sürgősen fokozzák erőfeszítéseiket az esetek felderítésére és az oltási kampányokra, elemezzék a járványok kiváltó okait, foglalkozzanak egészségügyi rendszereik gyenge pontjaival, és stratégiai módon használják fel a járványügyi adatokat az oltási lefedettségben mutatkozó hiányosságok azonosítására és megszüntetésére. Kiemelik, összpontosítsanak a vonakodó szülők és a marginalizált közösségek megszólítására, valamint az oltóanyagokhoz való egyenlőtlen hozzáférés kezelésére.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?