Határellenőrzés nélkül? Így utazhatnak a gyerekek külföldre
Történelmi jelentőségű volt Románia és Bulgária számára 2025. január 1., ugyanis szilveszter éjjelén nemcsak az újévet, hanem a schengeni csatlakozást is ünnepelte az ország. Negyven romániai határátkelőnél szűnt meg a határellenőrzés, azonban joggal merül fel a kérdés: milyen szabályok vonatkoznak ezentúl a kiskorúak határátlépésére? Cheresteșiu Dávid nagykárolyi közjegyzőt kértük meg, hogy tisztázza és foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat.
„A schengeni övezethez való csatlakozás óta gyakran felmerül a kérdés, hogy továbbra is szükség van-e még szülői beleegyezésre, ha úgy sincs senki, aki ellenőrizné az okmányainkat a határátlépéskor. Rengeteg félreértést hallok és olvasok a témában, ezért fontosnak tartom tisztázni az információkat” – kezdi Cheresteșiu Dávid. Hangsúlyozza: a keresztlevél nem úti okmány, a kiskorúnak a külföldre utazáshoz minden esetben érvényes útlevéllel kell rendelkeznie!
Ezen kivül továbbra is szükség van a szülői beleegyező nyilatkozatra. „Az erre vonatkozó 248/2005-ös számú törvény nem változott. Ez világosan kimondja, hogy milyen okiratokra van szükség kiskorú gyermek külföldre való utazásához” – emeli ki a szakértő. „Ez egy belső törvény, a kiskorúakkal való visszaélés, elrablás, külföldi munkára való kényszerítés miatt született. A törvény nem függ össze a schengeni csatlakozással, a nyilatkozatot pedig a román határőrnek kell felmutatni, amennyiben megállítana” – magyarázta a közjegyző.
Cheresteșiu Dávid szerint ez egy felemás helyzet, amelyet véleménye szerint az időhiány okozott, hiszen december 12-én dőlt el véglegesen Románia Schengenhez való csatlakozása, január 1-től pedig már érvénybe is lépett. „Egyértelműen látom, hogy egy átfogóbb jogorvoslatra lenne szükség, viszont addig is mindenkit arra intenék, hogy készítsék el a beleegyező nyilatkozatot, ne egy kirándulás, repülőút bánja kárát” – nyilatkozta megkeresésünkre a Cheresteșiu Dávid. Emlékeztet: a határrendészet álláspontja továbbra is az, hogy a szúrópróbaszerű ellenőrzések során el kell kérniük a beleegyező nyilatkozatot, betartatva az állampolgárokkal a már említett törvény által előírtakat.
A nyilatkozat („declarație”), pontos megnevezése: „declarație de călătorie” vagy „declarație privind acordul părinților pentru ieșirea minorului din țară”. A nyilatkozat érvényességi idejét a szülő dönti el, kérheti akár egy alkalomra is, egy konkrét iskolai kirándulásra vagy akár egy hosszabb periódusra is. A törvény által megszabott maximális határidő 3 év, ezen periódus alatt viszont korlátlanul használható. Egy nyilatkozatba belefoglalható mindkét szülő beleegyezése, illetve több gyerekre is vonatkozhat a dokumentum. (Tehát ha a nagymama át akarja vinni a határon két kisunokáját, elég a szülők beleegyezését egyetlen okirattal igazolni). Egy ilyen nyilatkozat ára minimum 50 lej (+ ÁFA, ha áfafizető a közjegyző, ez esetben 59,50 lej).
Kettős állampolgárok
Megkértük Cheresteșiu Dávidot, hogy foglalja össze a (egyszerűsített honosítási eljárás során) kettős állampolgársággal rendelkező gyerekekre vonatkozó szabályokat is.
„A kettős állampolgárságú gyermek a román hatóság előtt román állampolgár. Ha magyar okmányokat mutatnak fel, akkor is, tehát ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk, mint a csak román állampolgársággal rendelkező személyekre” – hívja fel a figyelmet az általunk megszólaltatott szakember.
„Tudok olyan esetekről, hogy valakik magyar okmányokkal igazolták magukat, akkor nem mindig kérték el a szülői beleegyező nyilatkozatot, de emlékeztetnék arra is, hogy a gépkocsivezetőktől sem kérnek el minden okiratot minden határátlépéskor. Ettől a törvény még nem változik. Ismétlem: a kettős állampolgársággal rendelkező személy a román hatóság előtt román állampolgár és az itteni jogszabályok vonatkoznak rá” – nyomatékosította a nagykárolyi közjegyző.
Összefoglalva: bár csatlakoztunk Schengenhez, érvényes úti okmányokra továbbra is szükség van, mivel Románia törvényeit a csatlakozás nem írja felül.
Kiskorú átlépheti a határt:
- mindkét szülője jelenlétében: román útlevéllel
- egyik szülője jelenlétében: román útlevéllel és a másik szülőtől beleegyező nyilatkozattal
- bárki mással, a szülők nélkül: román útlevéllel és beleegyező nyilatkozattal.
Bár a beszélgetésünk során Cheresteșiu Dávid hangsúlyozta, hogy a kettős állampolgárságú gyerekek a román hatóságok szemében román állampolgárok (tehát útlevélre és szülői nyilatkozatokra lenne szükségük a határátlépéshez), a gyakorlat azonban sok esetben azt mutatja/mutatta, hogy a magyar személyi igazolvánnyal és/vagy útlevéllel rendelkezők könnyedén átléphetik a határt.
„Mivel mindkét szülő és a gyermek is magyar okmányokat mutatott fel, lehet hogy a határőr nem foglalkozott azzal, hogy kettős állampolgárok állnak előtte (noha valószínűleg az autó is román rendszámú és az útlevélben is írja a romániai születési helyet). Ha a határőr rájön, hogy kettős állampolgárok, akkor be kell tartassa a román törvények által előírtakat. Tudok ezekről a történetekről, de továbbra is azt mondom, hogy ez egy mulasztás, egy kivételes eset. Lehet kockáztatni, de nem hiszem, hogy megéri” – magyarázta a közjegyző.
Melyek azok az esetek, amikor útlevél nélkül is utazhatnak a gyerekek? – tettük fel a kérdést. „Olyan kivételes esetekben, amikor a kiskorú olyan országnak (is) az állampolgára, amelyik 14 év alatti állampolgárainak is állít ki személyi igazolványt. Illetve csak és kizárólag EU-n belül használható a személyi igazolvány úti okmányként, a többi országban határátlépéskor útlevelet fognak kérni” – nyilatkozta a Maszol által megszólaltatott szakember.
CSAK SAJÁT