Hány lépés kell a hosszú élethez? A kutatók kiderítették
Aki egy kicsit is egészségtudatosan él, minden bizonnyal már találkozott a bűvős számmal: 10 ezer. Eddig ugyanis úgy tudtuk, ennyi lépést kell naponta megtenni ahhoz, hogy csökkentsük a korai elhalálozás kockázatát. Egy kutatás azonban más eredményre jutott.
A New York Post cikke szerint a napi 10 ezer lépés irányelve, csupán egy mítosz. 1965-ben, azaz 60 évvel ezelőtt egy japán Manpo-kei nevű lépésszámlálót dobtak piacra. A lépésszámláló 10 ezer lépésig tudta mérni a megtett lépéseket. Ezért a marketingkampány részeként terjedt el, hogy naponta 10 ezer lépést kell megtennünk ahhoz, hogy elkerüljük a korai elhalálozást. Joggal kérdőjelezhető meg az ajánlás hitelessége. A friss tudományos kutatások is cáfolják ezt.
Egy 2024-es kutatás szerint már elég 3143 lépés a korai elhalálozás csökkentése érdekében. Az optimális lépésszámot pedig a szakértők 7 és 9 ezer lépés között határozták meg.
A szakértők felhívják a figyelmet, hogy ez az információ senkit se tántorítson el a mozgástól. Érdemes kihasználni az újévi lendületet és törekedni az egészséges életmódra. Fontos, hogy testmozgással minden nap tegyünk az egészségünkért. A séta pedig a legegyszerűbb és legolcsóbb mozgásforma amit csak végezhetünk. Sétálhatunk kedvünkre akár céltalanul is, egy 10 perces rövid séta – különösen hidegben – gyors megoldás lehet a szellemi felfrissülésre is. A sétát összeköthetjük egy mindennapi elintéznivalóval is, például: gyümölcsvásárlás, kutyasétáltatás.
Az okostelefonok és okosórák mérik a lépésszámot is, érdemes megfigyelni, mennyivel több lépést teszünk, ha egy-két buszmegállóval korábban szállunk le a tömegközlekedési eszközről. Ezek mind-mind egyszerű változások, mégis több mozgást vihetünk így a mindennapjainkba.
CSAK SAJÁT