banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Ha nincs sár, nincs fészek: veszélyben lehetnek a fecskék az időjárás miatt

A fecskék a fészkeiket sárból építik, de az egyre gyakoribbá váló aszályos tavaszi és nyár eleji időjárás miatt a sár egyelőre ritka. Letelepedésüket az is hátráltatja, hogy a települések fokozatosan alakulnak át, a korábbi sárgyűjtőhelyek megszűnnek, az állatvilág fontos ivó- és fürdőhelyeket veszít, emiatt speciális igényeik lettek a fecskéknek, írja a Magyar Madártani egyesület közleménye alapján a qubit.hu portál.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleménye  alapján a fecskéknek szerény, de speciális igényeik vannak: a molnárfecskék a városközpontokba is bemerészkednek, de a betondzsungelben még nehezebb sarat találniuk. Erre a helyzetre az MME sárgyűjtő tálcák létrehozását javasolja, amelyeket udvarokon, gyártelepeken lehet kihelyezni, de az is jó megoldás, ha az ember az útpadkát locsolja fel rendszeresen vízzel. A sárgyűjtő tálcák létrehozása nem túl bonyolult: csak sár kell hozzá és valami, amiben a sár elfér, és természetesen rendszeresen pótolt víz.

Sárgyűjtő és fecskepelenka: ezekkel segítse a ficsergőket

A kerti sárgyűjtő létrehozásához az MME egy sekély gödör kiásását javasolja, amit fóliával kibélelve, majd a földet erre visszalapátolva könnyű nedvesen tartani. Az egyesület szerint a korábbi sárbőség után több oknál fogva is kellemetlen helyzetbe kerültek a fecskék: az útszéli kék kutak leszerelésével egy kiváló sárvételezési lehetőség is megszűnt, a háztáji állattartás összeomlásával pedig a szintén népszerű sárforrásnak számító itatóknak is befellegzett.

Fotó: Pixabay | Hans Schwarzkopf

A sár azért is különösen fontos a fecskék számára, mert amellett, hogy ebből építik a fészküket, a már meglévő, de megrongálódott fészkeket is ezzel újítják fel – ezért aztán ha nincs sár, nincsen felújítás sem, a fészek pedig tönkremegy. A sárgyűjtők létesítése mellett a madárbarátok műfészkek elhelyezésével is segíthetnek a fecskéknek, az ember-fecske konfliktusok megelőzésére az egyesület fecskepelenkák felszerelését javasolja. Ezek a párkányok felfogják a fészekből lepotyogó ürüléket, ezzel pedig meg is szüntetik a konfliktusok forrását. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az MME figyelmeztet, a fecskékre nagy szükség van: a klímaváltozással elszaporodó invazív rovarok, kártevők megfékezésében az állatok kulcsfontosságú szerepet töltenek be, ezért is baj, hogy 2000 óta a madarak Magyarországon fészkelő állománya megfeleződött. Ennek egyik oka az élőhelyek megváltozása, de gyakori problémát jelent a fecskefészkek leverése is. A városiasodott környezetben különösen fontos a madarak segítése, ami egyébként az embernek is hasznos: a 2010 óta csökkenő egyedszám miatt évente kétezer tonnányi kártevő vagy betegségeket terjesztő rovar marad meg évről évre.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?