Gyerekkel nyáron: mi legyen az utazótáskában?
Amikor nyaralni indulunk kisebb és nagyobb gyerekkel, sokféle helyzetre fel kell készülni. Hogy mi minden legyen az elsősegély-csomagunkban, ezt járták körbe dr. Vajas Tímea családorvossal szombaton a Ficsak, Fiatal Családok Klubja eseményén Kolozsváron.
A Ficsak egy budapesti egyesület, amely idén úgy döntött, hogy kolozsvári családokat támogat havi egy program megszervezésében, tudtuk meg Nagy Tünde szervezőtől. A szombati programra elsősorban kisgyerekes családokat vártak, nekik igyekeztek segíteni abban, hogyan készüljenek a nyárra, nyaralásra.
Utazás, hányás, hasmenés
Utazásra attól függően, hogy ki hova utazik, kellhet hányinger elleni gyógyszer. Ebből olyant ajánl dr. Vajas Tímea, ami nem szintetikus, és előtte napokkal kell kezdeni a kezelést. A pirula a központi idegrendszerre hatva előzi meg a hányingeres rosszullétet, mondta el. A doktornő minden problémára ajánlott gyógyszert is a beszélgetés során.
„Ha a tengerpartra készül a család, annak az előnye, hogy egyúttal sós, aeroszolos kezelést is kap a gyermek. Ha összeszed valamit a kicsi, amint megérkeznek a tengerpartra, és előáll a hányás, hasmenés, akkor van erre gyógyszer, amit az ételébe tehetünk, ha elfogadja. Ha azonban nem, akkor az első szupermarketben vehetünk fagyasztott áfonyát, és az megfogja a gyomrot, de hasznos erre a murok, sajt, banán is” – mondta el a családorvos. Kiemelte, a kiszáradásra kell nagyon odafigyelni ilyenkor, vizet, teát kapjon a gyermek gyakran.
„Abból lehet tudni, hogy már a kiszáradás veszélye fennáll, hogy ha összecsípjük a kicsi bőrét és nem rugalmas, olyan, mint a gyurma, akkor biztosan kezdett kiszáradni és sürgősen rehidratálni kell, piciknek patikából vehetünk gyógyszert, nagyobbaknál a rehidratáló sós folyadékok ajánlottak, amiből sokféle ízesítés kapható” – magyarázta a családorvos, aki háromgyerekes anya is. „Ha más nem megy, még a sós ropi is hasznos, mert a só megköti a vizet a szervezetében” – tette hozzá.
Elmondta, nyaralás alatti hányásos, hasmenéses megbetegedést tavaly leginkább azoknál tapasztalt, akik exotikus helyekre látogattak, vagy például Egyiptomba.
„Tavaly egy páciensem sem jött haza egészségesen Egyiptomból. Van valami ott, amire nagyon érzékenyek vagyunk. Amit tehetünk az az, hogy pár nappal utazás előtt probiotikumot kezdünk el szedni megelőzésképpen. Ez érvényes tengerparti nyaralás esetén is, felnőttnek, gyereknek egyaránt” – tanácsolta Vajas Tímea. Ha már napok óta tart és súlyosabb a hasmenés, tehát nem napi 3, hanem 5-6 széklet van, akkor gyógyszeres kezelés szükséges.
Egyre gyakoribb a napallergia
Az orvosnő tapasztalata szerint a páciensei körében egyre gyakoribb a napallergia az utóbbi években, ami a 10-20 évvel ezelőttinél sokkal erősebb UV-sugárzásnak tudható be. Ugyanezen okból sokkal több bőrrákos és melanómás eset is, ezért most sokkal óvatosabb kell lenni, hívta fel a figyelmet Dr. Vajas Tímea.
„A napallergia tünete olyan, mint az ételallergiáé, tehát sűrű kiütések jelennek meg a bőrön. Abból lehet tudni, hogy a naptól van, hogy ott jelenik meg, ahol nem fedte ruha a bőrt” – magyarázta. Hozzátette, ilyenkor kapjon allergiagyógyszert a gyermek, és ne vigyük napra. Az allergiagyógyszert egyébként a rovarcsípésre is ajánlja a csípésre használható kenőcs mellett.
Napszúrásra algocalmin és a paracetamol tartalmú gyógyszer segíthet, mondta el az orvosnő.
„A tünetei: láz, kiszáradás, nyűgösség, illetve, ha már beszélni tud, elmondja, hogy nagyon fáj a feje. A fájdalomcsillapítás mellett fontos, hogy üljön az árnyékban a beteg, és itassuk gyakran, ha nem kéri, akkor is kínáljuk vízzel” – magyarázta Dr. Vajas Tímea.
Naptejből nincs olyan, hogy nincs benne lehetséges rákkeltő
Mivel a kicsik bőre nagyon érzékeny, egyáltalán nem ajánlja a doktornő, hogy egy szál pelenkában futkosson a strandon a kisgyermek, inkább azt javasolja, hogy nagyobb bőrfelületet takarjon a fürdőruha, ezzel is védve a bőrét.
Naptejből csakis minimum 50 faktorosat ajánlj, és gyakran szükséges újrakenni a gyermekek bőrét, főleg ha vízbe is mennek. Az összetétel szempontjából azonban nehéz okosat mondani. Kérdésünkre, hogy milyent válasszunk, a kémiai vagy a fizikai szűrőset, inkább a fizikai szűrőset ajánlotta az orvosnő. Ezek összetevői között azonban ott szokott lenni a titánium-dioxid is, amit például Franciaországban évek óta betiltottak, mivel rákkeltő.
„Sok olyan naptej és egyéb bőrápoló termék van, amit sok országban betiltottak, Romániában viszont forgalomban van. Egyszerűen lehetetlen kiszűrni, hogy olyan terméket válasszunk, amiben nincs valamilyen káros összetevő, valami mindegyikben van” – mondta el a családorvos.
A csomagban mindig legyen antibiotikum
Bár az utóbbi években egyre inkább az az uralkodó nézet, hogy minél kevesebbszer kell antibiotikumot alkalmazni, monja dr. Vajas Tímea, bár erre törekszik ő maga is, azt vallja, megvan az antibiotikumnak a nagyon fontos helye, funkciója.
„Légúti, húgyúti fertőzés állhat elő, főleg medencézésnél füllgyulladás gyakori, mert bemegy a víz, nem folyik ki, és bakteriális fertőzés alakul ki a fülben. Ilyen esetre cseppeket szoktam ajánlani, többféle antibiotikumos szemcsepp kapható, ami kiváló fülgyulladásra is, de ha a gyermeknek az orra folyik, és már felülfertőzés van, tehát vastag sárga az orrváladéka, akkor orrba is használható, illetve, kötőhártya gyulladásra” – sorolta a családorvos.
Vigyázat: Lime-kór
„Csipesz mindenképpen legyen nálunk, hogy el tudjuk távolítani a kullancsot. A kezeléssel kapcsolatban eltérőek az orvosi nézetek. Többször tapasztaltam, hogy még a sürgősségről is hazaküldik a pácienst azzal, hogy figyelje, jelennek-e meg foltok, pedig akkor már régen késő, amikor megjelennek. Nagyon sok beigazolódott Lime-kóros esettel találkoztam, ami megelőzhető lett volna egyetlen adag antibiotikummal” – hangsúlyozta az orvosnő.
Elmondta, tavaly hat-hét esete volt, idén már húsz Lime-kóros páciense van, gyermekek és felnőttek egyaránt.
„Amennyiben már 24 órája fúrta be magát a kullancs a bőrbe, megszívta magát, akkor szükséges az antibiotikum megelőzésképpen. Ez egyetlen adag nagyobbnak, felnőttnek. Kicsiknek háromnapos kezelés, és akkor tudom, hogy megelőztem egy Lime-kóros folyamatot, mert ha kialakul, megjelennek a foltok a bőrön, akkor hosszas, kemény antibiotikumos kezelés vár a betegre” – magyarázta Dr. Vajas Tímea.
Ibuprofen a fájdalomra, de csak óvatosan
Ha fájdalommal is jár a betegség, erre az esetre legyen a táskában ibuprofen vagy paracetamol tartalmú gyógyszer.
„A legkisebbeknél a paracetamolkúpot szeretem, mert akkor tudom, hogy felszívódott, de kétéves kor fölött már nehezebben fogadják el, nekik mehet a szirup. Az ibuprofentartalmúakkal viszont vigyázni kell, nagyon gyomorkárosító, gyomorgyulladást okozhat, láttam eseteket, és hosszú távon fekélyhez vezethet a gyulladás” – hangsúlyozta az orvosnő.
Az algocalmin tartalmú gyógyszer is jó megoldás lehet, mivel nagyon kis adagra van szükség és nagyon hatékony, tette hozzá.
Lázat csak 39 fok fölött kell csillapítani az orvosnő szerint. 40 fokos láz esetén legtöbb 1-2 órát szabad várni, ha nem csökken, akkor mindenképp orvoshoz kell fordulni.
Ételmérgezés is okozhat lázat, hasmenést, hányást, de fontos megkülönböztető tünete az izomfájdalom.
„Abből lehet tudni, hogy ételmérgezés, hogy izomfájdalommal is jár. Itt tüneti kezelést alkalmazhatunk” – mondta el az orvosnő, aki erre az esetre is azt tanácsolja, hogy mindenkép legyen probiotikum a csomagunkban, hogy ne menjen tönkre a betegség miatt a nyaralás.
CSAK SAJÁT