Külföldi nyaralás: ezt tudnia kell, ha roaming-szolgáltatást vesz igénybe

A külföldi nyaralást tervező mobiltelefon- és internethasználóknak óvatosnak kell lenniük a roamingszolgáltatások igénybevételekor, és ellenőrizniük kell a felhasználási feltételeket, függetlenül attól, hogy az úti cél az Európai Gazdasági Térség vagy az ezen kívüli országok lesznek –figyelmeztet a Kommunikáció-kezelési és Szabályozási Országos Hatóság (ANCOM).

Az ANCOM szerint a Románián kívüli utazások alkalmával a felhasználóknak ellenőrizniük kell, hogy a díjcsomaguk tartalmaz-e roamingot. A felhasználók ezt csak akkor vehetik igénybe ha a szolgáltató, akitől a díjcsomagot vásárolták, roaming-szerződést kötött a célországok szolgáltatóival.

Mivel az Európai Gazdasági Térségen kívüli roamingdíjak nincsenek szabályozva, fontos, hogy a felhasználók az Egyesült Királyságba, a Moldovai Köztársaságba, Szerbiába, Montenegróba, Törökországba, Egyiptomba, az Egyesült Arab Emírségekbe (UAE), Marokkóba, Izraelbe történő utazás előtt alaposan ellenőrizzék, hogy ezekben az országokban milyen díjakat kell fizetni a nemzetközi roamingért.

Illusztrációk: Pixabay

Például az olyan országokban, mint Törökország, Egyiptom, az Egyesült Királyság, az Egyesült Arab Emírségek vagy Szerbia, az előfizetéses szolgáltatásokért a szolgáltatók a következő általános díjakat számítják fel:

  • 0,0090 euró/perc és 1,4280 euró/perc között a bejövő hívásokért;
  • 0,0150 euró/perc és 2,6418 euró/perc között a Romániába irányuló hívásokért;
  • 0,0060 euró és 0,4522 euró között a küldött SMS-ért;
  • 0,0007 euró/MB és 13,0900 euró/MB közötti ár az internethasználatért.

„Míg a hívások díja általában percenként kerül felszámításra, addig az adatforgalom minimális díjszámítási egysége szolgáltatónként és célállomásonként eltérő (pl. 1KB, 10KB vagy 1MB). Vannak a piacon standard árak is, amelyeket csomagban számláznak. Ebben az esetben, még ha a felhasználó egyetlen perc hívást kezdeményez vagy fogad, vagy egyetlen MB adatot használ fel egy csomagban, akkor is a csomag teljes árát kell fizetnie, de ami megmarad, felhasználhatja, míg elfogy a csomag. Ilyen standard csomagtarifák például a 7 euró/30 perc a fogadott vagy indított hívásért vagy 18 euró/4000 MB felhasznált adat” – áll az ANCOM közleményében.

E standard tarifákon kívül a szolgáltatók egyszeri, extra tarifaopciókat is kínálhatnak, amelyeket külön kell aktiválni, és különböző lehetőségeket és/vagy árakat kínálnak több kritériumtól függően, mint például: a célország, az igénybe vett szolgáltatás típusa (hogy bérletes vagy előre fizetett kártya) vagy a felhasználó által birtokolt ajánlat típusa.

A Roam like at home (barangolj úgy, mint otthon) elvét bevezető európai rendelet hatálybalépése óta a romániai mobilszolgáltatók azon ügyfelei, akik az Európai Gazdasági Térségen belüli roaming-hozzáférést biztosító díjcsomagot vesznek igénybe, az Európai Unión belüli utazásaik során a hazai hang-, SMS- és adatátviteli forrásaikat használhatják.

Figyelni kell a határ menti területeken

A Románián belül a határ menti területeken utazó felhasználóknak tisztában kell lenniük azzal, hogy fennáll a nemzetközi barangolási szolgáltatás véletlenszerű használatának kockázata, ha aktiválták ezt a szolgáltatást, és mobiltelefonjuk vagy táblagépük automatikus hálózatválasztásra van állítva. Ilyenkor a mobilkészülék automatikusan annak a szolgáltatónak a hálózatához csatlakozik, amelyiknek a legjobb jelet adja az adott ponton – figyelmeztet az ANCOM.

Így bár a felhasználók Románia területén tartózkodnak, a roamingszolgáltatásokért úgy kell majd fizetniük, mintha egy szomszédos ország területén lennének.

Ez a jelenség akkor is előfordulhat, ha az Európai Gazdasági Térség egyik országában nem ide tartozó országgal határos területen veszik igénybe a barangolási szolgáltatást.

Kiemelik, az akaratlan roamingolás nem mentesíti a felhasználókat a szolgáltatás díjának megfizetése alól.

A megoldatlan ügyekkel a hatósághoz fordulhatnak  

Azok a felhasználók, akik elégedetlenek roaming vagy a Roam like at home szolgáltatással, vagy esetleg, ha akaratlanul használják azt, először azzal a szolgáltatóval kell felvenniük a kapcsolatot, akitől a díjcsomagot vásárolták. Ha a szolgáltató nem oldotta meg a problémát, a felhasználók az ANCOM-hoz fordulhatnak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?